Yaş Maya İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı uzun yıllar sağlıklı, canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmanın altın kuralıdır. Cilt bakımının yapılması için güzellik merkezlerine gitmeye de gerek yoktur. Her evin mutfağında bulunan malzemelerle hem ekonomik hem de pratik bir şekilde cilt maskesi yapmak mümkündür. Son zamanlarda çok sık uygulanan yaş maya ile cilt maskesi nasıl yapılır? konusu, kadınlar tarafından çok fazla araştırılmaktadır.

Maya içerik olarak tek hücreli canlı bir mikroorganizmadır. Bu mikroorganizmalar çok yüksek miktarda vitamin ve mineral içermektedir. Mayanın maske şeklinde yüz uygulanmasıyla cilt kendini yeniler, gözenekler kirlerden arınır, sivilce ve aknelerin oluşmasını engeller, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar. Düzenli olarak maya maskesi uygulayan kişiler de yaşlanma ile birlikte meydana gelen kırışıklık oluşumu gecikmektedir.

Canlı ve parlak bir cilt için maya maskesi

 Maya maskesini hazırlamak ve uygulamak oldukça kolaydır. Süt, bal, yoğurt, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı gibi farklı malzemeler kullanılarak hazırlanabilir. Bu malzemeleri kullanmadan sadece su ile de hazırlanabilir.

Önemli olan mayanın son kullanma tarihinin geçmemiş olmasıdır. Krem haline getirilen maya maskesi yüzün her tarafına göz çevresine gelmeyecek şekilde eşit miktarda sürülür. Maske kuruyuncaya kadar en az yarım saat bekletilir ve su ile yıkanır. Yüzünüzü yıkadıktan ve kuruladıktan sonra cilt tipine uygun bir nemlendirici ile cilt bakımı tamamlanır.

Uygulanan yaş maya maskesinin cilt üzerindeki olumlu etkilerini görebilmek için haftada bir kez en az bir ay uygulamak gerekmektedir. 20 yaşından sonra herhangi bir alerjik reaksiyonu olmayan herkes rahatlıkla uygulayabilir. Cildinizin mayaya karşı alerjisi olup olmadığını test etmek için hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze sürmeden önce elinizin üstüne bir miktar sürüp 10 dakika kadar bekleyin. 10 dakika sonunda herhangi bir kızarıklık kaşınma tahriş olmadığı takdirde gönül rahatlığı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Çok daha kısa sürede etki göstermesi için haftada iki yada üç defa uygulamak yanlıştır. Fazla uygulama cildin tahriş olmasına sebebiyet verir. En doğru yöntem haftada bir kez ya da on günde bir uygulamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir