Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

Psikolojik hastalıklar geçirmek pek çok kişi tarafından kabullenilmesi çok güç bir olaydı. Oysa psikolojik rahatsızlıklar kişilerin büyük çoğunluğunda görülmektedir.

Psikolojik Hastalık Ne Demektir?

Klinik açıdan kayıtlara değer davranışsal ya da psikolojik hastalık belirtileri olmaktadır.

Kişide yer alan mevcut sorunlara, sakatlığa ya da giderek artmış olan bir ölüm, ağrı, sakatlık ya da kişisel özgürlük kaybına bağlı olarak yer almaktadır.

Sağlıklı İnsan Nasıl Görünür?

Sağlık sadece fiziksel ya da psikolojik hastalığa yakalanmama veya sakat olmama hali olmamaktadır. Sağlık bedenen, ruhen veya sosyal bakımdan tam bir iyilik hali durumudur.

Psikolojik rahatsızlıkların doğurabileceği sonuçlar

—Psikolojik hastalıkları yer alan kişilerin pek çoğu diğer insanlardan çok farklı davranmamaktadır.

—Psikolojik rahatsızlıklar intihar veya kaza ile sonuçlanmaktadır.

—Cinsel konusunda uygunsuz davranışları getirebilir.

—Psikolojik problemler bireylerin üretkenlik durumu büyük ölçüde azaltabilir.

—Fiziksel hastalıklarınızın şiddetini yükseltebilir.

Yaygın Olan Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?

250 nin üzerinde tanımlanmış olan psikolojik rahatsızlık bulunmaktadır.

Anksiyete: Agorafobi, Panik Atak, Sosyal fobiler, Travma Sonrası Yaşanacak Olan Stres Bozukluğu, Yaygın Olarak Bulunan Anksiyete Bozukluğu

Duygudurum bozuklukları:

—Depresyon ve Bipolar Bozukluk

Kişilik bozuklukları

—Yeme bozuklukları

—Cinsel sorunlar

—Bağımlılık

Duygudurum sorunları

Duygudurum bozukları veya Mizaç bozuklukları adı verilmektedir.

Duygudurum Bozukluğu Ne Demektir?

Kişilerin uyarı koşullarına karşı geliştirdiği, uzun zaman içerisinde üzüntü ve nefret gibi duygusal tepkileri kapsamaktadır. Bu tepkilere psikotik semptomlar eşlik etmektedir.

Kişi ya depresyonda bulunduğu gibi aşırı mutsuzluk ve ruhsal çöküntü içerisinde yer almaktadır. Veya  “manik”, “öförik” bir durumda kendisini çok iyi hissetmektedir.

Depresyonun Belirtileri

Depresif insanların uyku ve yeme düzenleri gibi günlük rutinleri değişim göstermektedir. Birey kendini çok daha az mutlu ve umutlu hissetmektedir. Yorgunluk hissi hâkim olmaktadır. Değersizlik ve pişmanlık duyguları ortaya çıkmaktadır. Psikosomatik ağrılar görülmektedir. İntihar ve ölüm düşünceleri devamlı olarak yaşanabilmektedir.

Depresyon yas olmamaktadır. Yas depresyona neden olabilmektedir. Ancak yas depresyon olarak algılanmaması gerekir. Yas süreci içerisinde üzüntü dalgalar halinde gelip gidilmektedir. Bireyin kendine olan güvenleri ve ben değerliyim hissi muhafaza edilmektedir.

Depresyon görülme sıklığı ise her altı kişiden biri yaşamı içerisinde en az bir defa depresyon geçirmektedir. Bayanlarda, erkeklere göre daha sık görülmektedir. Her üç bayandan biri depresyona yakalanmaktadır.

Depresyona Neden Olan Faktörler

—Kişilik özellikleri

Karamsar bulunma, strese yatkın olma

—Vücuttaki görülen hormonların düzensizliği

—Çevresel koşullar

Fakirlik, şiddet görmüş olma

—Genetik yatkınlık

Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk veya iki uçlu bozukluk durumu ya da manik depresif bozukluk adı da verilir

Bireyin ruh hali içerisinde değişikliğe, enerji ve fonksiyon kayıplarına neden olan beyin hastalıklarındandır. Bipolar I, Bipolar II ile beraber Cyclotimik olmak üzere üç alt grubu yer almaktadır. Depresif ve manik olarak yer almak üzere iki farklı hastalık dönemi yaşanmaktadır.

Kişi depresif dönem içerisinde insanlardan ve eğlenceli yer alan şeylerden kaçınmaktadır. Kendisini çok daha az mutlu, umutlu ve özgüvenli hissetmektedir. Genel olarak kış aylarında depresif ve yaz aylarında manik olmaktadır.

Cyclotimik sorunu iki kutuplu ruh hali rahatsızlıkların daha az yoğunlukla hissedilmesi sorunudur.

Bipolar bozuklukta risk grupları arasında hastaların çoğunluğunun depresyon geçirmiş olan ya da bipolar problemi yaşamış olan bir akrabası bulunmaktadır. Yüksek stres, uyku problemleri, uyuşturucu madde ve alkol kullanımları gibi çevresel faktörlerde etkili olmaktadır.

Bipolar bozukluğun tedavisi ise sıklıkla ilaç tedavisi ile beraber psikoterapi uygulamaları kullanmaktadır.

Kaygı Bozukluğu Durumu

Kaygı bozukluğu veya anksiyete bozukluğu adı da verilmektedir

Psikolojik problemler arasında kaygı bozukluğu oldukça sık görülmektedir.

Kaygı Ne Demektir?

Kaygı strese verilmiş olan normal bir reaksiyondur.

Kaygı bütünüyle zararlı olur mu? Kaygı pek çok durumda aslında bizlere yardımcı olmaktadır. Örnek vermek gerekirse hiç kaygı duymamış olan bir öğrenci ders çalışma motivasyonu bulamamaktadır. Kaygı duyduğumuz durumlara karşı önlem almakta, kendimizi tehlikelerden tamamen koruruz. Ama bazı insanlarda kaygı ve korku aşırı düzeyde yaşanmaktadır.

Kaygı Bozuklukları Nelerdir?

 Aşırı düzeyde görülmüş olan kaygı ve korku problemleridir.

Kaygı Bozukluğunun Belirtileri

Endişe ve korkular pek çok farklı fiziksel tepkiyle sonuçlanmaktadır. Kalp çarpıntısı, ağız kuruluğu, aşırı terleme, titreme ya da kaygılı olunan durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Kaygı bozukluklarının görülme sebepleri arasında genetik sorunlar ve yetiştirme şekli alkol, kafein gibi madde kullanımı olmaktadır.

Panik Bozukluk

Tekrarlamaya devam eden fiziksel ve psikolojik sorun çıkartan panik ataklar görülmektedir.

Çarpıntı, titreme, terleme, nefes alamama problemi, göğüs bölgesinde ağrı ve baş dönmesi gibi belirtiler göstermektedir.

Yaygın Anksiyete Problemi

Bireyin belirli bir korku veya endişe duymaması, yaygın kronik anksiyetedir.

Günümüzde anksiyete bozukluğu yaşamış olan hastalar günlerinin büyük bir bölümü endişe ve korku içinde geçirmekte düşük bir yaşam kalitesine sahip olmaktadır.

Bu psikolojik hastalığı geçirmiş olan bireylerde sonuç olarak uyku sorunu, konsantrasyon bozukluğu, kas bölgesinin gerginleşmesi görülmektedir.

Sosyal Kaygı Bozuklukları

Sosyal anksiyete sorunu veya sosyal fobi adı da verilmektedir.

Sosyal fobi kişilerin başkalarının yapacağı negatif şekilde değerlendirmelerden çekinerek kaygı duyabilmesidir.

Duygusal ilişki kurmak, birine yönelmek, başka kişileri gözlemlerken çalışmak ve yeni insanlarla tanışmakta güçlük çekebilme problemi.

Ayrılık Anksiyetesi

Bireyin yaşlarına uygun olmayan aşırı düzeyde bağlılık duyulmuş olan bireylerden ayrılma korkusu ve kaygı problemi görülmektedir.

Kişiye Özgü Olan Fobiler

Bireyin belirli nesnelere veya problemlere karşı duyduğu aşırı ve mantıksız korkular olarak yer almaktadır. Kişi bunların mantıksız yer aldığının farkında olsa da bu duygu ile baş edememektedir.

Başlıca yer alan özgül fobileri şunlardır; yükseklik korkusu, bazı hayvanlardan korkma görülmektedir.

Yeme Sorunu

Yeme alışkanlıkları ilgili olarak psikolojik hastalıklar çok ciddi yeme davranış bozukluk sorunu ve kilo kontrolü problemleridir. Yeme bozukluğu bulunan bireyler yeme ve vücut ağırlığı konusunda takıntılı olmaktadır. Vücutları ile ilgili realist bir algıları yoktur.

Yeme bozuklukları niçin oluşur? Birey az yemek veya çok fazla yemek isterken kontrolü kaybetmiş olmaktadır. Birey çok mükemmeliyetçi yer alabilir.

Yeme bozuklukları en fazla kimlerde görülür? Genel olarak ergen ve genç erişkin döneminde yer alan bayanlarda görülen bu tip psikolojik problemler ciddi hayati tehlikelere götürülmektedir.

Anoreksiya Nevroza

İnsanların normal kilonun çok alt kısmında yer almasına rağmen kendini şişman olarak görme durumudur.

Yiyecekleri aşırı derecede kontrol, aşırı derecede egzersiz yapma, müshil ilaçları kullanma gibi yöntemlere başvurma olabilir.

Bulgular

Menstrüasyon görmeme sorunu, kemik bölgelerinde incelme, saç ve tırnak bölgesinde kırılganlık, aşırı kabızlık, tansiyon düşüklüğü görülmektedir.

Bulimiya Nervoza

Bulimiya nervoza atağı esnasında kişi kısa zaman içerisinde aşırı derece çok yemek yemektedir. Daha sonrasında kilo alımını önlemek adına farklı yollara başvurmaktadır.

Tıkınırcasına Yeme Sorunu

Kısa zamanda tıkanırcasına yemek yemekte ve sonrasında pişmanlık ve utanç duymaktadır. Bulimia nervroza hastalarında görülmüş olduğu gibi kilo alımını önleyici davranışlarda bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir