Metabolizma hızlandırmak için neler yapmalı? Doğal yöntemler

Metabolizma hızı kişiden kişiye değişiklik göstermekle birbirlikte dönem dönem de kişi için değişiklik gösterebilir. Tiroid rahatsızlıkları gibi etkenlerde metabolizmayı etkiler. Kilo vermek için diyet yapmadan önce dikkat edilmesi gereken faktör metabolizmadır. Metabolizma hızlanırsa kilo vermeniz kolaylaşır. Bu yazımızda metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılabileceğini açıklayacağız.

Kilo vermek için aç kalmak değil metabolizmayı hızlandırmak gereklidir. Birkaç gün yemek yemeyerek kilo vermeyi beklemek hem sağlığınızı olumsuz yönde etkiler hem de süreç sonunda daha fazla kilo almanıza sebep olabilir. Aç kalan vücut metabolizmayı yavaşlatır ve yağ depolar. Kilo vermek için düzenli bir beslenme programı ile beraber metabolizma hızlandırıcı çalışmalar yapmak gerekmektedir.

Metabolizma nasıl hızlandırılır?

Hareketli yaşam
Spor ve egzersizler metabolizmayı çalıştırmak için olmazsa olmazdır. Spor sırasında kalp ritminiz artar, kaslarınız çalışır ve metabolizma buna cevap verir. Düzenli spor ve egzersiz yapacak vakit ve enerjiyi kendinizde bulamıyorsanız yürüyüş yapabilir, dans edebilirsiniz.

Düzenli uyku
Yaşınıza uygun uyku süresini mutlaka kaliteli olarak uygulamasınız. Sürekli bölünen ve farklı saatlerde yapılan uykular metabolizmayı olumsuz etkiler. Düzenli ve kaliteli uyku kilo vermek için mutlaka gereklidir.

Bol su içmelisiniz
Vücut fonksiyonlarının düzenli olarak çalışması için su en önemli kaynak. Düzenli içilen su hem sağlınızı koruyor hem de metabolizmanızı harekete geçiriyor. Ayrıca su içmek belirli bir süre tokluk hissi vererek, beslenmenizi de kontrol altına almanızı sağlar.

Soğuk su ile duş
Soğuk suyun olumsuz etki yarattığı bir rahatsızlığınız yoksa soğuk su ile duş alabilirsiniz. Soğuk suya maruz kalan vücut kendini ısıtmak için enerji harcar ve dolayısıyla metabolizma devreye girer.

Düzenli beslenin
Öğünlerinizi atlamadan beslenme programınıza uygun bir şekilde beslenin. Öğün atlamak metabolizmayı yavaşlatabilir, aç kaldığını hisseden vücut daha az enerji tüketmeye çalışır ve metabolizma doğal olarak yavaşlar. Güne sağlıklı bir kahvaltı yaparak başlayın ve yeşillikleri yanınızdan ayırmayın. Sebze ağırlıklı beslenin, ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Aynı zamanda kahve de metabolizmanın hızlanması için olumlu etkiler gösteren bir içecektir. Kahvenin tetiklediği bir rahatsızlığınız yoksa kahve tüketmeye özen gösterin. Kahvenin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için içtiğiniz kahvenin iki katı kadar su tüketmeniz faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir