Kuru cilt bakımı için yağlar

Kuru cilt problemi yaşayan kişilerde mevsim farketmeksizin pullanma ve deri dökülmesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Kuru bir cilt aynı zamanda erken yaşlanmaya, kırışıklıklara ve soluk bir görünüme neden olabilmektedir. Kuru ciltler için yüz yağları bu sorun için yardımımıza koşmaktadır. Düzenli ve doğru yağ kullanımı sonucu kuruluk kontrol altına alınabilir. Kuru cilt bakımı için hangi yağları tercih etmeliyiz ve nasıl kullanmalıyız? Bu yazımızda detaylı olarak anlattık.

Kuru ciltler için hangi yağlar kullanılır?

Kimyasal kozmetik ürünlerinin yanında kendiniz de doğal yağları kullanabilirsiniz. Kullandığınız kozmetik ürünlerinin yanı sıra kullanacağınız doğal yağlar cildinizi rahatlatacak ve yapay ürünlerin zararlarını minimuma indirecektir.

Hindistan cevizi ve badem yağı kuru ciltler için oldukça faydalıdır. Yağları temin ettiğiniz yeri özenle seçerek, yağların %100 doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Doğal yağ diyerek satılan birçok katkı ve koruyucu madde içeren yağların cildinize faydası olmadığı gibi zararı da dokunabilir.

Hindistan cevizi ve badem yağının yanı sıra jojoba yağı, zeytinyağı, şeftali çekirdeği yağı ve esansiyel yağlar da tercih edilmektedir. Jojoba yağı güneş ışığında çok parlama yapacağı için akşam saatlerinde evde uygulanmalıdır. Tatlı badem yağı E vitamini sağlar ve cildinizi nemli tutar, yaşlanma etkilerine karşı sizi korur. Zeytinyağı ise cildi dolgunlaştırır, zeytinyağını uygularken ince bir tabaka halinde ovarak sürmelisiniz. Şeftali çekirdeği yağı da A ve E vitaminleri içerir, vitaminlerin yanı sıra antioksidan özelliği vardır, cildinizi iltihaplara karşı korur.

Kuru cildiniz için yağ bakımı yapmadan önce cildinizin nemlendirilmesi gerekmektedir. Günlük olarak yapacağınız nemlendirme işleminden sonra yağ bakımlarınızı yapmalısınız. Nemlenen cilt canlı kalır ve kırışıklık, döküntü gibi sorunlar yaşanmaz. Nemlendirici seçerken de yağ seçiminde olduğu gibi en doğal ve katkısız olanını tercih etmeniz gerekmektedir.

Bahsettiğimiz gibi yağ ve nemlendirici seçerken en sağlıklı olanını almalıyız. Sağlıklı olanını nasıl bulabileceğimiz konusuna değinirsek; etiketlerinde yazan katkı maddelerinin sayısı, aromalar gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmalıyız. Güzellik uzmanından bilgi alarak bütçenize en uygun ve içeriği en sağlıklı kozmetik yağı tercih ederek test edebilirsiniz. Yüzünüzün sağlığı için kullanılan yağın en temiz içeriğe sahip olması ve yan etki göstermemesi gerekmektedir. Bunun için de kalite ve içerik dikkate alınmalı ona göre ürün seçimi yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir