Kış Mevsiminde Kalp Sağlığınızı Korumanın Yolları

Soğuk havanın kalp sağlığı üzerindeki önemli etkileri bulunduğunu biliyor musunuz? Soğuk hava, vücudunuzu sıcak tutmak için kalbin daha fazla çalışmasını sağlar ve bu nedenle daha fazla oksijen gerektirir. Soğuk hava, aynı zamanda kan dolaşımını etkileyebilir, kan akışını kısıtlayabilir, damarların sıkılaşmasına neden olabilir ve bu da kalp krizi riskini artırabilir. Ayrıca, araştırmalar soğuk algınlığının kalp krizi ve felce yol açabilecek kan pıhtıları oluşma riskini artırabileceğini gösteriyor. Aşağıdaki yolları deneyerek kış mevsiminde kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 Vücut Sıcaklığınızı Koruyun

 Kış mevsiminde kalp sağlığınızı korumak için vücut sıcaklığınızı korumak çok önemlidir. Soğuk havalarda mümkün olduğunca içeride kalmaya ve sizi sıcak tutacak giysiler giymeye özen göstermelisiniz. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı ve daha çok sıcak yemekleri tercih etmelisiniz. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmeli ve kan yapıcı yiyecekler tüketmeye ağırlık vermelisiniz.

 Gripten Korunmaya Çalışın

 Grip, ateş ve üşüme gibi çeşitli semptomları bulunan ve kalbin daha hızlı atmasına neden olan bir hastalıktır. Kalp atışınızın hızlı olması ise oksijen açısından zengin bir kana ihtiyaç duymanıza yol açar. Grip, ayrıca düşük tansiyona yol açan dehidrasyon oluşumunu tetikleyebilir. Bu olumsuz değişimler kalp krizi geçirme olasılığınızı artırabilir. Ayrıca, grip nedeniyle kalbinizin kalp pompalama fonksiyonu ciddi şekilde tehlikeye girer ve sonucunda kalp yetmezliği meydana gelebilir. Bu nedenle, kış mevsiminde gribe yakalanmamak için tedbirlerinizi alarak kalp sağlığınızı korumaya çalışmalısınız. Gripten korunmak için her yıl kış mevsiminden önce grip aşısı yaptırabilirsiniz. Ayrıca, grip benzeri belirtiler hissediyorsanız, bol miktarda sıvı almaya, dinlenmeye ve doktorunuza muayene olmaya özen göstermelisiniz.

 Mevcut Kalp Sorunlarınız Varsa Tedavi Olun

 Önceden bir kalp rahatsızlığınız varsa veya yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi kalp hastalığı riski taşıyorsanız kış aylarında dikkatli olmanız gerekir. Özellikle, 65 yaş üstü bireyler kış aylarında daha savunmasızdır. Bu nedenle kış mevsimi öncesinde mevcut kalp sorunlarınız için mutlaka tedavi olmalısınız.

 Tansiyonunuzun Aşırı Yükselmesini Önleyin

 Tansiyon genellikle kış aylarında daha yüksektir. Çünkü, düşük sıcaklıklar kan damarlarınızın daralmasına neden olur. Yüksek tansiyona neden olan bazı faktörler vardır. Damarlarının sıkışmasına ve kan basıncının yükselmesine neden olan soğuk hava, kan dolaşımının artmasını hızlandırabilir. Ayrıca, kış mevsiminde D vitamini seviyesi çoğunlukla düşüktür. Kandaki düşük D vitamini seviyesi de tansiyonunuzun yükselmesine neden olabilir. Diğer yandan, fiziksel hareketsizlik de kışın yüksek tansiyondan sorumlu bir diğer faktördür. Tansiyonda yaşanan bu değişiklikler 65 yaş ve üstü kişilerde daha yaygındır. Bundan dolayı, tansiyonunuzu daima kontrol altında tutmalı ve aşırı yükselmemesi için önlemler almalısınız.

 Sağlıklı Beslenin ve Düzenli Egzersiz Yapın

 Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz kışın yüksek tansiyonu önleyeceği gibi kalp hastalıklarına karşı korunmanıza da yardımcı olur. Eğer yüksek tansiyon probleminiz varsa kan basıncınızı kontrol altında tutmak için düzenli olarak antihipertansif ilaçlar almalısınız. Kış aylarında tansiyonunuzu dengeleyecek bir beslenme alışkanlığı edilmelisiniz. Bu nedenle; yağ oranı düşük olan sebze, meyve, tam tahıl, yağsız et, kümes hayvanları ve balık gibi yiyecekleri bol miktarda tüketebilirsiniz. Ayrıca, her gün 30 – 45 dakika kadar egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yapmak kan basıncınızı dengeleyerek kalp hastalıklarından korunmanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir