Kış Ayında Cilt Kuruluğu Nasıl Önlenir?

Soğuk havalar özellikle cildin nemini azaltmaktadır. Cilt problemleri konusunda en sık karşılaşılan sorunlar arasında ise cilt kuruluğu yer almaktadır. Cilt kuruluğu sorunu kış aylarında daha da artmaya başlamıştır. Kış ayı içerisinde kızarıklık, kaşıntı ve cilt kuruluğu sorunları sıklıkla görülmektedir. Uzmanlar cilt kuruluğunu önlemek için tavsiyelerde bulundu.

Soğuk havalar geldiği zaman temel cilt bakımında bazı değişikliklerin yapılması gerekir. Basit önlemler alınarak sizde cilt kuruluğunun etkisini azaltabilir. İşte cilt kuruluğu konusunda dikkat edilmesi gerekenler…

Cilt kuruluğu farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Daha çok genetik problemler ya da cildin çok fazla su ve yağ kaybetmesi nedeniyle görülebilir. Cilt kuruluğuna nemlendirici krem kullanarak çözüm bulamayan kişiler cilt bakımı uzmanlarından profesyonel destek almalıdır.

Balık Ve Ispanaktan Yararlanın

Cilt kuruluğunu azalttığı düşünülen balık ve ıspanak gibi gıdaların tüketilmesi kuruluğu önlemede yardımcı olmaktadır.

Su Kullanımı

Sıcak sudan uzak durmanız gerekir. Sıcak su, cilt yapısını daha çok kurutmaktadır. Duşta ve yüzünüzü yıkama sırasında ılık suyu tercih etmelisiniz. Bununla beraber çok uzun süre su altında kalmamalısınız Kullanmış olduğunuz kozmetik ürünlere dikkat etmelisiniz. Birçok kozmetik ürünü içerisinde alkol yer almaktadır.

Ellerinizi Koruma Altına Alın

Soğuk ve sıcak havalara dikkat etmeniz gerekir. Sıcak havalar geldiği zaman yüzünüzü, soğuk havada ise ellerinizi korumanız gerekir. Bol su tüketmelisiniz. Cilt kuruluğu sorunlarına karşı, şeker ve un gibi insülin salınımını yükselten karbonhidrat oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durmalısınız. Aksi durumda ise cilt üzerinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Uzmanlardan Destek Alın Kuru cilt yapıları için en doğru tedavi yöntemi sorun çıkmadan önce kontrol altına alınmasıdır. Bu aşama içerisinde en etkili yöntem ise cildin ihtiyacına göre nemlendirilmesidir. Eğer cilt rahatsızlığı ya da cildinizi etkileyen kronik hastalığınız yer almıyorsa bireysel çabalarınız ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Bununla beraber sorunun kaynağını bilmek ve gerekiyorsa tıbbi destek almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir