İyi Bir Uykunun Yolları

Günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde uykusuzluk ya da iyi bir uyku uyuyamamanın yorgunluğu günlük hayatımız ve iş hayatımızda en büyük problemlerimizden biri haline gelebilir. Çünkü iyi bir uyku çekmenin yerini tutabilecek hiçbir şey yoktur. Farkında olmasak bile yaşam tarzımız, stres gibi unsurlar verimli bir uyku uyumamızın önüne geçerek uykusuzluk, yorgunluk sorunlarıyla boğuşmamıza neden olur.

Ne kadar verimli bir uyku uyuduğumuz çoğu zaman ne kadar uyuduğumuzdan daha önemlidir aslında. Peki verimli, güzel bir uyku uyumak için ne yapmalıyız?

1- Aç uyumayın

Dolu bir mide ile uyumaya çalışmak elbette rahatsızlık vericidir ve tekrar uyanmanıza, hazımsızlık, mide yanmasına neden olabilir. Ancak, boş bir mide ile aç bir şekilde uyumak da kan şekerinizi çok hızlı bir şekilde düşürebilir. Ayrıca açlık hissi uyumanızı zorlaştıracağı gibi tekrar uyanmanıza da neden olabilir. Uykunuzun bölünmesi de verimsiz bir uyku uyumanıza neden olan etkenlerden biridir.

2- Vücudunuzu esnetin

Sadece uykudan yeni kalktığınızda değil, uyumadan önce de bir süre esneme hareketleriyle kaslarınızı esnetin. Bu hareketler kaslarınızı gevşetecek ve vücudunuzu rahatlatacaktır. Sadece kısa süreli esneme hareketleri sayesinde dahi vücudunuzda sentezlenen endorfin ile birlikte, sakinleşecek ve iyi bir uyku çekmeye hazır olacaksınız.

3- Zihninizi boşaltın

Herhalde durdurmakta en çok zorlanılan, en çok rahatsızlık veren şey, yatağa girdikten sonra aklınızda beliren, uzayıp giden ve önü alınamayan düşüncelerdir. Gün boyu zihninizi dolduran düşünceleri kafanızdan atmadan uyumaya gittiğinizde tam da karşınıza çıkan sonuç budur. Bu, hem uykuya dalmanıza izin vermez hem de stres yaratır. Bir süre sonra uyuyamamanın kendisi size rahatsızlık vermeye başlayacaktır.

Zihninizi boşaltmanın bir çok yolu vardır. Meditasyon yapabilirsiniz, kitap okumak da zihninizi başka bir tarafa odaklayacağı için faydalı olacaktır. Ya da üzerine dikkatinizi topladığınız herhangi bir uğraş da buna yardımcı olacaktır.

4- Uyumadan önce ışıklardan uzak durmaya çalışın

Henüz yatmaya bile hazırlanmadan saatler önce maruz kaldığınız, evinizdeki ya da dışarıdaki şiddetli ışıklar o gece uykunuzu etkileyebilir. Çünkü vücudumuz biyolojik saatini hormonlarla ayarlar ve bu biyolojik saat ışığa karşı hassastır. Yani vücudumuz uyku saatlerini bir nevi ışığa göre ayarlar. Elbette burada yatış ve kalkış saatlerinizin düzenli olması da önemli bir rol oynayacaktır.

5- Cep telefonu, bilgisayar ve televizyon gibi cihazlardan uzak durun

Bu cihazlar karşısında aynı anda birden fazla şeyi düşünmeye alışırız. Bu tam olarak uyku düşmanı olan bir zihinsel aktivite sayılır. Ayrıca araştırmalara göre bu cihazların ekranlarının yaydığı mavi ışığın insanın gün içindeki düşüncelerini sürdürmesini sağladığı düşünülüyor. Bu da uykuya dalmayı zorlaştıran bir etken olacağından, uyumadan bir süre önce bu cihazları kullanmayı bırakmanız güzel bir uyku uyumanız için önemli görünüyor.

6- Kafein alımını sınırlayın

Çay, kahve gibi içeceklerde yoğun miktarda bulunan kafein, zihninizi ve vücudunuzu uyararak sizi daha iyi ve daha dinç hissettirebilir. Hatta sabahları kahve içmeden uyandığınızı hissedemiyor bile olabilirsiniz. Ancak kafein alımına da oldukça dikkat etmeniz gerekir. Çünkü gün içinde aşırı kafein alımı ve uykuya yakın vakitlerde kafein alımı uykuya dalmanızı zorlaştıracak ve kaliteli bir uyku uyumanızı engelleyecektir. Ayrıca kafein, güçlü bir uyarıcı olduğu için gün sonuna doğru kalp çarpıntısına bile neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir