İstenmeyen tüylerden nasıl kurtuluruz? Doğal çözümler

İstenmeyen tüyler özellikle kadınlar için oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici bir sorundur. Evde uygulanabilecek basit doğal yöntemlerle bu tüyleri yok etmek mümkündür. Her kadının vücudunda farklı çeşitlerde oluşabilen, istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerini sizler için bir araya topladık.

İstenmeyen tüylerden kurtulma yolları

Lazer epilasyon, ağda ve tıraş gibi yöntemler sıklıkla tercih edilse de kalıcı çözüm sağlayamadıysanız ve istenmeyen tüyler sıklaşarak daha sert çıkmaya başladıysa alternatif yöntemler deneyebilirsiniz. Lazer epilasyon maaliyetlidir, ağda ise acı verici olabilir ve tüyler bir süre tekrar çıkar. Tıraş yöntemi de sadece geçici çözümler sağlar. İstenmeyen tüylerden doğal yollarla kurtulmak mümkündür, evinizde kolayca uygulayabileceğiniz bu yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

Zerdeçal ile istenmeyen tüylerden kurtulma
Yarım yemek kaşığı zerdeçal ve kıvam verecek kadar süt veya suyu macun haline gelesiye kadar iyice karıştırın. İstenmeyen tüylerin olduğu bölgeye 20 dakika kadar uyguladıktan sonra ılık su ile bölgeyi temizleyebilirsiniz. Bu uygulama daha çok yüzdeki istenmeyen tüyler için tercih edilmektedir.

Portakal kürü ile istenmeyen tüylerden kurtulma

  • 1 adet portakalın kabuğu
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağı

Portakal kabuğunu rondo aracılığıyla iyice küçültün. Küçülttüğünüz portakal kabuklarını bir kaba alarak 1 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyin. Macun kıvamına getiresiye kadar iyice karıştırın ve uygulamak istediğiniz bölgeye sürün. 1 saat kadar bekledikten sonra soğuk veya ılık bir suyla bölgeyi temizleyin. Portakal ve zeytinyağı yöntemi en etkili yöntemlerden biridir ve vücudunuzun tüm bölgelerinde kullanabilirsiniz.

Yumurta, şeker ve nişasta ile istenmeyen tüylerden kurtulma

  • 1 adet yumurtanın akı
  • 1 çorba kaşığı şeker
  • Yarım yemek kaşığı mısır nişastası

Malzemelerin hepsini iyice karıştırıp macun kıvamına getirdikten sonra istenmeyen tüylerin bulunduğu bölgeye sürün. Ev yapımı ağda ile benzer olan bu yöntemde tek fark kimyasal değil doğal olmasıdır. Aynı ağda gibi kurumasını bekledikten sonra çekerek çıkartın. Bölgeyi soğuk suyla yıkayarak nemlendirici bakım kremlerinizi sürebilirsiniz.

Şeker ve limon kürü ile istenmeyen tüylerden kurtulma
2 çorba kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı şeker ve 1 bardak suyu iyice karıştırarak istenmeyen tüylerin olduğu bölgeye uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Genel olarak en etkili yöntemler bunlardır. Sizler de kullandığınız farklı yöntemler varsa bu yazı altından yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir