Hastanelerden Randevu Nasıl Alınır?


Devlet hastanelerinin polikliniklerinden randevu alarak muayene olmak isteyen vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı tarafından hizmet veren hastane ve polikliniklerde görev yapan doktorlardan randevu alarak muayene olabilmektedir. Hastane randevu alma işlemleri, internet üzerinden MHRS sistemi vasıtasıyla yapılabileceği gibi internet kullanımı konusunda tecrübeli olmayanlar için telefonla da yapılabilmektedir.

Devlet hastanesi polikliniklerinde hizmet veren doktorlara muayene olmak için acil durumlar dışında muhakkak randevu alınarak gidilmelidir. Randevu alınmadığı takdirde hem sıra beklemek zorunda kalınmakta hem de randevu saatlerinin dolu olması halinde muayene olunamamaktadır. Poliklinik doktorlarına randevu alınacak tarih ve saatler 15 gün önceden sistem üzerinde açılmakta vatandaşlar belirleyecekleri hastane, poliklinik, doktor, tarih ve saatleri ile online olarak ya da telefonla hastane randevusu alabilmektedir.

Telefonla Hastaneden Randevu Alma

MHRS olarak kısaltılan “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” üzerinden randevu alınmasında en çok tercih edilen yöntemlerden olan telefonla randevu alma sabit veya mobil hatlar üzerinden yapılabilmektedir. Hastane randevu alma numarası “Alo 182” olarak bilinmekte olup Alo 182 arandığında çağrı merkezi aracılığı ile randevu alınacak hastane seçimleri kolayca yapılabilmektedir.

Alo 182 numaralı hattan hastane randevusu alınması sırasında hastanın adı ve soyadı, kimlik bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hastaya ait bilgiler doğru olarak verildikten sonra istediğiniz il ve ilçede hizmet veren doktorlardan hangi tarih ve saatlerde randevu alınabileceği tarafınıza çağrı merkezi çalışanı tarafından iletilmektedir. Talepleriniz doğrultusunda randevu alma işlemleri çağrı merkezi çalışanlarınca tamamlanmakta cep telefonunuza randevu tarihi ve saati, doktor ve hastane adı iletilerek randevu saatinden en az 15 dakika önce poliklinikte hazır bulunmanız talep edilmektedir.

Alo 182 numaralı hattı aramak, çağrı merkezinin acil durum numaralarından olmamasından dolayı ücretlidir. Sabit ve mobil hatlardan Alo 182’yi aramanın dakikası 46,25 kuruş olarak ücretlendirilmektedir. Bununla birlikte cep telefonlarında bulunan bedava dakikalar kullanılarak Alo 182’i aranabilmektedir.

MHRS Randevu Alma İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hastanelerde görev yapan poliklinik doktorlarından randevu alınmasında sıkça kullanılan bir diğer yöntem MHRS online randevu sistemidir. Www.hastanerandevu.gov.tr internet adresine giriş yapılarak ekranın sağ tarafında bulunan “Randevu Al” bölümünden randevu talepleri oluşturulabilmektedir. MHRS randevu giriş esnasında;

l T.C. kimlik numarası,

l MHRS şifresi

Talep edilmekte daha önce MHRS sistemine üye olunmamışsa “Üye Ol” seçeneğinden üye olunarak randevu işlemine devam edilebilmektedir. MHRS şifresinin unutulması halinde ise “Hatırlamıyorum” seçeneği tercih edilerek üyelik esnasında verilen cep telefonu ya da e-posta adresine MHRS şifre bilgileri gönderilmektedir. Yine giriş ekranında bulunan “e-Devlet ile giriş” yöntemi tercih edilerek de randevu sistemine giriş yapılması mümkündür.

MHRS sistemine giriş yapıldıktan sonra hastane randevu arama ekranında;

l Tarih,

l İl ve ilçe,

l Klinik,

l Hastane,

l Muayene yeri,

l Hekim

Tercihi yaparak doktora ait randevu alınabilecek zaman dilimleri ekranın sağ tarafında görüntülenmektedir. Size en uygun zaman dilimini seçerek ve randevu işleminizi tamamlayarak istediğiniz doktordan randevu alabilirsiniz. Ayrıca MHRS sisteminin sağ tarafında bulunan “Aile Hekimi Randevu Arama” kısmından da bağlı bulunduğunuz aile hekimine muayene olmak için randevu alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Hastane Randevusu Alma

E-devlet sistemi üzerinden MHRS randevu alma sistemine erişim sağlanması da hastane randevu alma yöntemlerinden birisidir. Www.turkiye.gov.tr internet adresinde bulunan E-devlet sistemine kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizle giriş yaparak hastane randevu online işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana sayfada bulunan arama ekranına “Merkezi Hekim Randevu Sistemi” yazmanız halinde Sağlık Bakanlığı tarafından yönetilen MHRS uygulamasına doğrudan erişim sağlanmaktadır. MHRS sistemine girişten sonra yukarıdaki adımlar takip edilerek randevu oluşturulmaktadır.

Hastane Randevusu Görüntüleme ve İptal İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hastane randevu sorgulama ve almış olduğunuz randevuları iptal etme ve değiştirme işlemleri 7/24 esasına göre Alo 182 numaralı çağrı merkezine telefonla ulaşarak ya da www.hastanerandevu.gov.tr internet adresinde bulunan MHRS sistemine giriş yapılarak takip edilebilmektedir. Alo 182 aranarak almış olduğunuz hastane randevusuyla ilgili tüm bilgiler kimlik bilgilerinizin çağrı merkezi çalışanlarına iletilmesiyle takip edilmektedir. Aynı şekilde Alo 182 numarası aranarak daha önce almış olduğunuz hastane randevuları doktorların boş saatlerine göre değiştirilmekte ya da randevu iptal talepleri çağrı merkezine iletilebilmektedir.

MHRS sistemi üzerinden randevu sorgulaması işlemleri “Randevu Geçmişim” butonu üzerinden takip edilmektedir. Yaklaşan doktor randevularınız ve son 1 yılda almış olduğunuz randevular randevu geçmişim bölümünde kayıt altına alınmaktadır. Almış olduğunuz randevunuzu herhangi bir sebeple iptal etmek için yine randevu geçmişim bölümünde bulunan randevular kısmının sağ tarafındaki “İptal Et” butonuna tıklayarak günü gelmemiş randevularınızı kolayca iptal edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir