Güneşin insan yaşamına sağladığı yararlar

Küresel ısınma ile birlikte artan; uzmanların güneşten uzak durun uyarılarına karşın güneşten korunmak ve sağlıklı bir şekilde güneşlenmek için uygulanacak yöntemlerde günümüz dünyasında ortaya çıkmıştır. İnsan vücudu sürekli kendisini yeniler ve bu yenileme için gerekli olan en önemli vitamin kaynaklarından biri de güneştir.

Güneşin en yukarıda olduğu saatlerde güneş ışınlarına direk maruz kalmak sağlığımız için tehlikelidir. Bu saatler yerine güneşin daha sakin olduğu ikindi ve akşam vakitlerini kullanabiliriz. Güneşlenirken mutlaka yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmalıyız, zararlı uv ışınlarından ancak bu şekilde korunabiliriz. Özellikle beyaz cilt yapısına sahipseniz en yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan genel sonuçlara bakıldığında, güneşin insan vücudu üzerinde sağladığı olumlu etkiler aşağıdaki gibidir.

Güneşin faydaları

1) Kemik yapısını güçlendirir
Güneş ışınlarının sağladığı doğal D vitamini kemikler için çok önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Düzenli olarak güneş ışınlarından alınan D vitamini kemikleri güçlendiriyor.
2) Sindirimi düzenler
D vitamini sindirim sistemi üzerinde de etkiye sahip. Sağlıklı ve düzenli beslenirseniz güneş ışınları size kilo vermek veya formunuzu korumak için yardımcı olacaktır.
3) Kan basıncını düşürür
Güneş ışınlarının ten ile teması sonucu nitrik oksit molekülü vücutta dolaşmaya başlar ve kan basıncını düşürerek yüksek tansiyona bağlı hastalık risklerini azaltır.
4) Uyku kalitenizi yükseltir
Melatonin hormonunun salgılanmasına destek olan güneş ışınları, rahat ve derin bir uyku çekmenize destek olur. Gün içerisinde aldığınız güneş ışınları sonucu salgılanan melatonin uyku kalitenizi arttırarak sizi birçok hastalıktan da korumuş olur. Uyku insan vücudunun ve zihninin sağlığı için çok önemli bir işlevdir. Birçok yaşamlar fonksiyon uyku esnasında düzenlenir.
5) Mutlu bir yaşam
Serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasına destek olan güneş mutluluğunuza da etki ediyor. Mutluluk hormono olarak tanımlanan serotonin ve endorfin salgılanınca daha enerjik ve mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.
6) Bağışıklı güçlendirir
Güneş ışınları almak vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısı arttırır. Beyaz kan hücreleri de vücuttaki hastalıklar için savaşmada çok önemli bir rol üstlenirler. Bağışıklık sistemindeki fonksiyonlar üzerinde etkili olan güneş ışınları, enfeksiyon ve cilt hastalıklarında olumlu etkiler göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir