Gastroenterit Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gastroenterit tedavisinde hijyenik önlemlerle kontaminasyonu önlemek, dehidrasyondan kaçınmak, ishalin yoğunluğunu ve süresini azaltmak gibi tedbirler alınır. Antibiyotikler sadece kanıtlanmış invaziv bakteriyel enfeksiyon vakalarında endikedir. Her yıl bir çok  viral- virüs kaynaklı mide hastalığı olan  gastroenterit vakalar artıyor. Bu belirtilere sindirim sistemi enfeksiyonları da  dahildir. Bakteriyel saldırı belirtileri arasında yüksek ateş, şiddetli ishal  oral rehidrasyon ve kusma gösterilebilir. Gastroenterit hastalık çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın yayılmasını önlemek için hijyen önlemleri alınmalıdır. Bunun için aşağıdakiler önemlidir:Yemeklerinizi hazırlamadan ve yemek yemeden önce ve  sonra ellerinizi iyice yıkayın.

 • Ağzınıza veya burnunuza dokunmayın önce ellerinizi yıkayın.
 • Kağıt mendiller kullanıp bunları atın.
 • Diş fırçası ve çatal bıçak takımı gibi banyo malzemelerini paylaşmayın.
 • Tuvaletleri ve lavaboları düzenli olarak dezenfekte edin
 • Sıkça dokunulan her şeyi dezenfekte edin
 • Hasta olduğunuzda kalabalık yerlerden kaçının .
 • Bu basit önlemler genellikle göz ardı edilir. Yine de bir salgın hastalıkla savaşmanın en iyi yolu kirlenmeyi önlemektir.

Su ve tuz kayıplarını önlemek

Gastroenterit durumunda gerekli olan önlem, sıvı ve sodyum kayıplarını telafi etmektir, çünkü bu elementlerin önemli kayıplarının, özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ciddi sonuçları olabilir. Bu nedenle dehidrasyonun önlenmesi veya oral dehidrasyonun düzeltilmesi gereklidir. Yaklaşık olarak, tüketilecek olan sıvının hacmi, ishal nedeniyle  kaybedilen sıvı hacmi kadar olmalıdır. Yetişkinler için, normalden daha fazla su içmek günde en az 2 L su içmek gerekir. Su yerine gazlı içecekleri tercih etmeyin, çay kahve kola bitkisel çaylar su yerine geçmez. Özellikle mide bulantısı veya kusma varsa, sık sık ve küçük miktarlarda su içmek en iyisidir. Bu durumda, açlık nedeniyle ketozdan (şeker eksikliği) kaçınmak için şeker yenmesi önemlidir. Gerekirse, doz ve tedavi süresine saygı göstererek, eczacınıza veya doktorunuza danışarak mide bulantısı ve kusmaya karşı bir ilaç alınabilir. Ateş  varsa ve şiddetli değilse, isteğe bağlı olarak, ateş düşürücü ilaçlar alınabilir. Karbonhidrat açısından zengin olan beyaz makarna ve pirinç, pişmiş havuç ve tuzlu kurabiye gibi artıkları olmayan tuzlu yiyecekleri tercih etmelisiniz. Çiğ meyve ve sebzelerin yanı sıra dondurulmuş içeceklerden de kaçınılmalıdır. Yine, semptomlar iyileşene dek veya tolerans normal bir diyete dönene kadar kısa aralıklarla küçük miktarlarda yenilmelidir.

Bağırsak Transit Geciktiriciler

Bunlar bağırsak kasılmalarını azaltır ve dışkı sayısını ve sıklığını azaltıcı etki gösterir.  En yaygın kullanılan, tüm ilaçlar gibi , doz ve tedavi süresine uyulması gereken loperamid türü ilaçlardır.. Racecadotril gibi ateş düşürücü ilaçlar da faydalıdır. Bu dışkılamayı geciktirici ilaçların ülseratif kolit, ileokolit durumlarında  alınmaması gerektiğini unutmayın.Bağırsak koruyucular, arasında en çok kullanılanları diosmektit , aktif kömür veya attapulgittir. Bu ilaçlar bağırsak darlığı olan hastalarda veya kolon genişlemesi durumlarında kullanılmamalıdır. Bazen fosfolglucinol  veya parasetamol gibi bir analjezik gibi  antispazmodikler , spazmları ve ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmelidir

 • 2 günlük tedaviden sonra semptomların devam ediyorsa
 • ağız kuruluğu ve dehidratasyon- kilo kaybı varsa ,
 • Eğer bol ishal veya kontrolsüz kusma varsa
 • kanlı dışkı veya mukoza arasında kan varsa
 • yüksek ateş, halsizlik veya önemli karın ağrısı varsa
 • İshal antibiyotik tedavisi sırasında veya hemen sonrasında meydana gelirse hemen doktora başvurmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir