Fregoli ( Binbir Surat ) Sendromu Nedir?

Fregoli ( Binbir Surat ) Sendromu Nedir?

Fregoli sendromu olağanüstü bir düşünce gücüne bağlı olarak ortaya çıkan bir psikolojik hastalıktır. Fregoli sendromu farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir. Birey bazen takıntılı olduğu bir kişinin yüzünü farklı insanlarda görürken bazen de her insanın olduğundan farklı bir kimliğe ve farklı bir yüze sahip olduğuna inanmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler büyük bir paranoya içerisindedir. Çevresinde olmayan kişileri var gibi hayal ederek ovar olan kişilerinde kötü niyetli kendisine ve çevreye zarar verecek kılık değiştirmiş kişiler olduğuna inanmaktadır. Kendisine zarar vereceğini düşündüğü kişinin kim olduğunun önemi yoktur. Hasta olan kişiye göre karşısındaki kişi bambaşka biri olarak görülmektedir. Sürekli olumsuz fikirler içerisinde büyük bir sanrı yaşamaktadır. Fregoli sendromu olan bireylere göre onlara her an her yerden bir zarar geleceği duygusu hakimdir.

Fregoli Sendromu Nedenleri

Fregoli sendromu bir çok bilim adamı tarafından üzerinde çok fazla araştırma yapılan ve çok fazla tez hazırlanan bir sorundur. Ancak bu hastalığın nedenleri ile ilgili kesin bir yargı bulunmamaktadır. Bazı bilim adamlarına göre Fregoli sendromu beyinde oluşan hasarlara bağlı olarak ortaya çıktığı savunulmaktadır. Ancak bazı bilim adamlarına göre de tamamen kişinin hafızasının oynadığı psikolojik bir sorun olduğu öne sürülmektedir.

Fregoli sendromunun en yaygın görüldüğü kişiler genel olarak taciz ya da cinsel istismara uğramış kişilerdir. Bu bireyler uğradıkları bu saldırı sonucu büyük bir çıkmaza girerek herkesi kendisine taciz edecek kişiler olarak görebilirler ya da herkesi kendilerine taciz eden kişi olarak görebilirler. Ayrıca Fregoli sendromu aşırı duygusal olan insanlarda daha çok görülmektedir. Bu sendrom çok yaygın görülen bir hastalık değildir. Ancak yine de çok fazla örneği de bulunmaktadır.

Fregoli Sendromu Tedavisi

Fregoli sendromu basite alınamayacak kadar çok ciddi bir sorundur. Tedavi edilmediği sürece bireyi intihara kadar götürebilir. Birey kendi dünyasında o kadar büyük bir hayal dünyasında yaşar ki bu hayal dünyasında ki olumsuzlukların önüne geçemez. Bu hastalık için mutlaka klinik ortamında uzman takibinde tedavi olunması gerekmektedir. Çünkü bireyler zaman zaman çevresine zarar verecek derecede saldırgan olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir