Evliliği güzelleştirmek için yapılacaklar

Evlilik toplumun temel taşlarından biridir. Çiftler; hastalıkta, sağlıkta ve olumlu olumsuz her durumda birbirlerinin yanında olacaklarına dair söz verirler ve süreç başlar. Kanunlar önünde resmi bir işlem olmasının yanı sıra tamamen güven ve yardımlaşmaya, sorumluluğu büyük bir süreçtir.

Evlilik dünyanın her bölgesinde kutsal olarak kabul edilen bir kurumdur ve kağıt üzerinde atılan imzalardan ibaret değildir. Evlilik yeni bir hayata adım ve aile kurmaktır. Güzel ve mutlu bir evlilik için ilk önce yapılması gereken doğru insanı bulmak ve doğru zamana karar vermektir. İnsanların birbirini her yönüyle tanıması biraz süre alır. Evlenilecek kişiyi tanımak ise daha çok zaman alır. Doğru insan olduğuna inandığınız kişiyi bulduysanız ve evliliğin getirdiği sorumlulukları yüklenebileceğinizi düşünüyorsanız evlilik için doğru zaman gelmiş demektir.

Mutlu ve güçlü bir evlilik için neler yapılmalı?

Öncelikle saygı kesinlikle elden bırakılmamalıdır. Tartışmalarda bile saygı çerçevesi içerisinde hareket etmek ilişkiye fayda sağlar. Eşlerin birbiri ile iletişimi koparmaması ve saygılı olması, çıkan problemleri daha ve ruhsal açıdan daha az sancılı bir şekilde çözmelerine olanak sağlar.

Her insanın farklı bir iç dünyası ve duygu düşünce halleri olduğunu kabul edip, evlilikte buna göre hareket edilmelidir. Herkes siz gibi olamaz, farklılıkları kabul edip saygı göstermek evliliği güçlendirir.

Öfkelenmiş olabilirsiniz, birden çok problem üst üste gelmiş olabilir. Öfkeli zamanlarda tartışmak sorunun çözülmesi yerine daha da büyümesine sebep olur. Öfkeliyseniz o an tartışmayı uzatmayarak kapatın. Nefes egzersizleri veya hobilerinizle ilgilenin. Sakinleştikten sonra eşiniz ile iletişim kurarsanız problemin çözülmesi oldukça kolaylaşacaktır.

İlişkinizde yaşanan problemlerde sebebi net bir şekilde belirleyip bunun üzerine yoğunlaşarak çözüm aramalısınız. Her problemi ayrı ayrı ele alıp iletişim kurarsanız sorunların üstesinden daha kolay gelirsiniz. İlişkideki kavgalarda tartışma yaşanırken birden fazla problemin aynı anda ortaya çıkması sorunun sorunu meydana getirmesi sık görülen bir durumdur. O an problem neyse ona yoğunlaşmak ve geçmişteki olayları bir kenara bırakıp gerekiyorsa sonra tartışmak daha faydalı olacaktır.

Çocuğunuz veya çocuklarınız varsa kesinlikle onların yanında tartışmamalısınız. Boşanma, terk etme gibi kelimelerin kullanılması da çocuklar üzerinde ağır etkiler bırakabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir