Evlenmek için ideal yaş aralığı hangisidir?

Son 20 yıl içerisinde toplumların yaşadığı değişimler postmodern dünya düzeni sonucu eğitim sürelerinin uzaması, kadın-erkek farketmeksizin üniversite ve lisansüstü eğitim sürecinde daha yoğun olarak yer alması ve maddi kaynaklar gibi birçok faktörün bir araya gelmesi ile birlikte evlilik yaşı ilerlemiştir. 1960 ve 1990 arası döneme baktığımızda evlilik yaşı 18-20 civarında seyrederken günümüzde bu yaş 30’lara kadar gelmiş bulunmaktadır.

İdeal evlilik yaşı kaçtır?

İdeal evlilik yaşı kişinin önceliklerine göre şekillenir. Kariyer odaklı bir düşünce yapısı olan kadın erkenden evlenerek sorumluluklarını bölmemeyi tercih edebilir. Yapılan anketler sonucu kariyer planları olan kadınların evlenme yaş aralığı 25-30 olarak gözükmektedir. Eğitim ve iş hayatında kariyer yapmayı planlayan kadınlar evlilik ile birlikle bu süreci sürdürmek istediklerinde bazı problemler ile karşılaştığını belirterek kariyerlerini sonlandırmak veya sürdürmekte güçlük çektiklerini belirtmişlerdir.

Kariyer planı olmayan kadınlar için ise ideal evlilik yaşı 22 ile 27 yaş arasıdır. Lise veya üniversite lisans eğitimini tamamlayan kadınlar yapılan anketler sonucu 22-27 yaşında evlilik yapabilmektedir.

Erken yaşta evlenmek birçok problemi beraberinde getiriyor. Ani ve tecrübe eksikliği dolayısıyla verilen yanlış kararlar bu yaşlarda ilişkilere ciddi zararlar verebiliyor. Evliliğin getirdiği sorumlulukları almak belirli bir olgunluğa erişmek gerekiyor. 20 yaşından önce evlenen çiftler karmaşık sorunların altından kalkmakta güçlük çekebiliyor ve genç yaşta bu sorumluluğu kaldıramayabiliyor. Yapılan araştırmalara göre 25 yaşında evlenen birinin 20 yaşında evlenen biriyle karşılaştırıldığında boşanma oranı %50 azalıyor.

30’lu yaşlara gelindiğinde ise hayat tecrübesi sayesinde problemlerle başa çıkma kabiliyeti gelişiyor. Ekonomik durumunda istikrar kazanarak güçlenmesi ile birlikte bu yaşlarda ilişki daha sağlıklı ilerliyor.

Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurduğumuzda genel olarak ideal evlilik için en uygun yaş aralığını 22 ile 30 olarak belirtmek mümkün. Kendi önceliklerinizi belirleyip, neler istediğinizi net olarak ortaya koyarak ona göre yaşamınıza şekil vermeniz yaşantınız için en iyi yol olacaktır. Evlilik ciddi sorumluluklar gerektiren bir süreç ve yeni bir hayattır. Aşıksanız ve o kişiyle bir ömür geçirebileceğiniz düşünüyorsanız, sorumluluk alabilecek olgunluktaysanız evlilik için hazırsınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir