Evde Ayak Bakımı

Yaz aylarının yaklaştığı şu zamanlarda ayakların bakımlı görünmesi daha da önem kazanmış olsa da, aslında ayak bakımı, zaman farkı gözetmeksizin her zaman yapılmalıdır. Ayak bakımı gerçekleştirilirken de dikkat edilmesi gereken bazı ayrıntılar vardır. Bu ayrıntılara ve izlenmesi gereken adımlara göre ayak bakımınızı en iyi ve sağlıklı şekilde yapabilirsiniz. Pedikür yapılırken önemsenmesi gereken en önemli şey cildi tahriş etmeden, enfeksiyon riskini sıfıra indirerek hijyenik koşullarda yapmaktır.

Evde kendi imkanlarınızla Pedikür yapabileceğiniz yolları anlatmamız gerekirse;

1. Ayak Banyosu

İlk olarak, ister evde ki malzemelerle isterseniz de kozmetik dükkanlarından alabileceğiniz ayak banyosu tuzuyla ılık suyu karıştırarak, derin ve geniş bir kaba doldurmalısınız. Bu karışım sayesinde ayaklarınızı yumuşatabilirsiniz. Hazır tuz yerine evden kullanabileceğiniz şeyleri ise karbonat, limon suyu ve beyaz sirke olarak belirtebiliriz. Pedikür öncesinde ayaklarınızı, bu hazırladığınız karışımın içerisinde 15-20 dakika kadar bekleterek yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayak banyosuna başlamadan evvel tırnaklarınızda oje varsa, aseton yardımıyla iyice arındırmayı unutmayın.

2. Ayak Peeling’i

Bir önceki adımla ayaklarımızı yumuşattığımız için ölü deriler hassaslaşacaktır. Bu ölü derileri ayağımızdan çıkarmak için hazır alınmış peeling veya evde kendimizin yapmış olduğu ev yapımı peeling’i kullanacağız. Ev yapımı peeling’i, badem yağı ve toz şekeri karıştırarak elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bu karışımı ayak derinize nazik ve dairesel hareketlerle uygulamalısınız. Karışımda kullandığımız şeker, ölü deri parçalarınından arınmamızı sağlarken badem yağı da, cildi yumuşatacaktır.

3. Ponza taşı (Topuklarda sertleşme varsa kullanılmalıdır.)

Halk arasında topuk taşı ismiyle de bilinen ponza taşı, ayak topuklarında biriken sertleşmiş deriyi temizlemek için çok uygun bir araçtır. Daha önceden ayaklarınızı yumuşattığınız için bu taşı kullanarak sertleşen deriden kurtulmanız oldukça rahat ve kolay olacaktır. Tek yapmanız gereken kullanırken taşı abartılı şekilde bastırmadan, cildinizi tahriş etmemeye özen göstererek kullanmaktır. Tıpkı ilk hazırladığımız karışımı cildimize uygularken yaptığımız gibi dairesel hareketlerle kullanılmalıdır.

4. Tırnak Çevresi Bakımı

Tırnaklarımızın derisini temizlemek için ilk olarak tüm tırnaklarımıza badem yağı veya zeytinyağı sürmeliyiz. Bu uygulamanın ardından ise hazırlamış olduğumuz ayak banyosu kabında ayaklarımızı bir kaç dakika bekletmemiz yeterli olacaktır. Tırnak etlerini temizlerken arkaya itme yöntemini kullanmak mantıklı bir tercih olur zira tırnak etrafındaki etleri kesmek çeşitli kanamalara ve derinin tahriş olmasına sebep olabilir. Arkaya itme yoluyla iltihap tehlikesinden de kurtulmuş olursunuz. Tırnak etlerini arkaya itme uygulamasında özel bir araç kullanılır. Bu araç ile her bir tırnak etini tırnağın kök kısmında deri doğrultusunda itmek gerekmektedir. Zaten yumuşamış halde olan tırnak etleri hiç zorlanmadan arkaya doğru gidecektir.

5. Tırnak kesimi

Dikkat edilmesi gereken püf nokta, tırnakların kesilirken uzama şekline paralel biçimde kesilmesi gerektiğidir. Düz şekilde kesildiği takdirde bu, tırnak batmalarına yol açabileceği gibi estetik yönden de bir eksi puandır.

6. Oje Uygulaması

Ayak bakımını sonlandırırken, oje sürmeyi dilerseniz tırnaklarınızdaki krem, bakım yağı vb. ojenin kalıcılık süresini düşüren kalıntıları tırnaktan çıkarmak şarttır. Bunun için beyaz sirkeye batırılmış bir pamuk parçasını kullanabilirsiniz. Beyaz sirke, tırnaklarınızda kalan yağı oldukça kolay bir biçimde arındırmanıza olanak sağlar. Tırnaklarınız kuruduktan sonra ilk olarak ince bir kat halinde ojenizi sürebilirsiniz. Tahmini birkaç dakika kadar kurumasını bekledikten sonra ise, ikinci bir kat olarak oje sürülür ve bu şekilde olabilidğince uzun bir kalıcılık süresi sağlanmış olur. Sonrasında ojenizin daha çabuk kuruması için parmaklarınızı bir dakikalığını buzlu suda bekletebilir ya da oje kurutucu sprey kullanabilirsiniz.

7. Nemlendirici

Pedikür uygulaması bittikten sonra ayaklarınızı nemlendirmek için tüm ayağınıza ayak bakım losyonu uygulayabilirsiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz, içeriği daha yoğun olan ayak kremlerini tercih etmelisiniz. Şunu akıldan çıkarmamak gerekir ki ayak sağlığımıza etki eden faktörlerin başında, giydiğimiz ayakkabılar gelir. Bundan dolayı sivri burun, yüksek ince topuklu ve çok dar ayakkabılardan uzak durmamız gerekir, çünkü bu tarz ayakkabılar ayak şeklimize kötü eden bir yapıya sahiplerdir.

Ayak bakımı önerileri;

1. Tırnakların uzun süreli ojeli kalması, tırnakların hava almasına engel olur. Bunun için, haftanın en az 2 günü oje kullanmadan bakım yapmalısınız.

2. Eğer ayağınızda bakterilerin üremesine olanak sağlayan koşullar varsa ve buna ek olarak terlemede varsa ayak kokusu kaçınılmazdır. Eğer ayak kokusuyla başınız beladaysa, alkol katkılı ağız bakım suları da bu konuda yardımcı olabilmektedir. Ayrıca bu ağız bakım suları yüksek oranda dezenfektan ve alkol içerdiği için ayaktaki bakteri oluşumunu da önleyebilir.

3. Beyaz sirkeyi, tırnak mantarı sorunu için alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanabilirsiniz. Periyodik bir düzende kullanıldığı taktirde tırnak mantarını azalttığı, bilinen bir gerçektir.

4. Pedikür işlemi için kullandığınız araç-gereçleri her kullanımınızdan sonra steril hale getirmeyi unutmayın. Steril etseniz bile bu araçları başka birisiyle paylaşmayın, bu yolla bulaşan birçok hastalık vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir