Dünyayı Korkutan Hastalık: Koronavirüs

Günümüzün korkutan hastalığı, koronavirus yüzünden yüzlerce insan ölüyor. Bu hastalık Avrupa’da bir çok ülke de görüldü. Bu ülkelerin sayısı 55’e ulaştı. Hızlı bir şekildede yayılmakta olup Dünya çağındaki hasta sayısı 78 bin civarında.Bunun yanı sıra ölü sayısı ise son açıklamalara göre 2 bin 801 civarında. Bu hastalık nedeniyle acil durum ilan edildi.

Koronavirüs nedir?

Bazi hayvan türlerinde tespit edilen bu virüs (kedi, deve, yarasa). Büyük bir virüs ailesidir.Hayvanlar arasında dolaşan bu hastalık, kimi zaman gelişerek insanlara geçer. Ancak günümüzde, insandan insana bulaşabilme özelliği kazandı. Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan bu hastalık, canlı hayvan mağazasını ziyaret edenlerde görülmeye başlandı.

Koronavirüs hastalığının belirtileri nelerdir? Ne durumda doktora başvurmalıyız?

Düşmek bilmeyen yüksek ateş, öksürük, titreme, vücut ağrısı, baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, ishal ve nefes almada zorluk çekildiğinde en yakın sağlık kurumuna gitmek gerekiyor. Sağlık kurumuna gittiğinizde, bu belirtilerin ne zamandan beri olduğu sorulur, koronavirüs hastalığında şüphe edildiğinde gerekli testler yapılır. Çıkan sonuçla koronavirüs olup olmadığı anlaşılır. Bu sırada şüphelenilen hasta basınçlı odada, gözlemde tutulur. Daha ilerlemiş durumda ise insanlardan oldukça uzak durması önerilir.

Coronavirus’e yakalanmamak için alınabilecek tedbirler nelerdir?

Coronavirüse yakalanmamak için; ellerinizi içinde alkol içeriği bulunan sabunlarla doğru bir şekilde yıkamalı, elinizi tuttuğunuz kapı kulplarını, evinizi sirkeli su ile silmeniz, kalabalık ortamdan kaçmanız, hapşurduğunuzda tek kullanımlık mendile yoksa dirsek içinize hapşurmalısınız. Olabildiğince toplu ortamlarda bulunmamaya çalışmalısınız.

Coronavirus şuana kadar hangi ülkelerde teşhis edildi?

Coronavirus şuana kadar pek çok ülkeye yayıldı. Ve önüne geçilemiyor. Çok güçlü bir hastalık olan coronavirus, Japonya, Güney Kore, Çin, İtalya, Singapur, Tayland, Malezya, ABD, Avustralya, Vietnam, Almanya, İngiltere, Kanada, İran, İspanya, Belçika, İsveç gibi pek çok ülkede yayıldı.

Coronavirus Türkiye’ye geldi mi?

23 Şubat’ta coronavirus nedeniyle Türkiye’de sınır kapıları kapatıldı. Coronavirüse yakalanan ülkelerden ziyaretçi kabul durdu, uçaklar kalkmadı. Bu kararlar sonucu, diğer ülkelerde ki Türkler memleketlerine dönmek istedi. Bindikleri uçakta koronavirüsden şüphe edildiği için Ankara ya getirildi. Sağlık ekipleri özel kıyafet ve maskeleriyle, ambulansla şüphelileri Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne getirdi. Şuana kadar Türkiye’de başka bir haber gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir