Doğal Cilt Maskesi Nasıl Yapılır ?

Kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, yaz güneşinde tahriş olan cildinizde ölü deri parçalarından kurtulmak için evinizde yapabileceğiniz doğal cilt maskelerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayade en az yaz aylarındaki kadar taze ve canlı cilt görünüme sahip olabilir ve aktarlardan rahatlıkla temin edebileceğiniz bu ürünlerle cildinizi tazeleyebilirsiniz.

Cilt Tipiniz Açısından Dikkat Etmeniz Gerekenler :

Öncelikle cilt tipinizi iyi bilmeli, bilmiyorsanız bir uzmandan yardım aldıktan sonra doğru maskeyi uygulamasınız. Yağlı cilt yapısına sahip kişiler ekstra nemlendirici bir kür uygulaması doğal olarak yanlış olacaktır.

Cilt tipinize uygun kür veya maske tarifini uygulayarak bulunduğunuz mevsimde yaz gibi parlayabilirsiniz. Maskeyi kullanmadan önce cilt tipinizin nasıl olduğuna karar vermelisiniz. Bunların yanı sıra cildinizde oluşan lekeler ve gözenekler konusunda iyi bir araştırma yaphmalsınız. Kürler kalıcı lekeler için çözüm olamazken, geçici cilt lekelerin onarılmasında oldukça etkili olacaktır.

Örneğin cilt için en olumlu sonuç veren meyvelerden biri salatalıktır. Cildin nem oranını dengelereyek tazeler ve kırışıklık görüntüsünü azaldır. Cildin rengini açarak, sivilce veya güneş lekelerini gidermenize yardımcı olur.

Doğal Cilt Maskeleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evde hazırlanan doğal cilt maskeleri içinde katkı maddesi olmaması nedeni ile günlük kullanılması önerilir. Maske günlük yapılmalı ve ertesi gün yeniden yapılarak uygulanmalıdır.

Tüm maskeler göz çevresi hariç diğer bölgelere uygulanmalıdı.r

Maske ekipmanlarının temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Cilde uygulanacak olan maskeye karşı alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceğinizi önden tespit etmelisiniz.

Cildiniz için ilaç kullanılması durumunda doktora başvurulmadan maske uygulanmalalıdır.

Cilt Tiplerine Göre Doğal Cilt Maskeleri

 Yağlı Ciltler İçin Doğal Aspirin Maskesi

Evde uygulayabileceğiniz doğal cilt maskesi olan aspirin maskesi, cildin yağ oranını dengeleyerek, sivilceden arındırır. Akne izlerinin yok olmasını sağlar.

Aspirin Maskesinin Uygulanışı

4 aspirin kaşıkla ezildikten sonra içerisine1 kaşık bal eklenir.

Hazırlanan maske cilde sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir.

Bu maske uygulandıktan ve belirli süre geçmesinden sonra yüz soğuk suyla yıkanmalı ve nemlendirici uygulanır. Yağlı ciltlere uygulanması nedeni ile kurutucu etkisi vardır. Nemlendirici bu nedenle tavsiye edilmekterir.

Yan etki olabilecek durumlar : Aspirin maskesi kullanılmadan önce mutlaka cildin hassas bir yapıya sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer hassas bir cilt yapısına sahipseniz, aspirin cildinizin kızarmasına neden oabilir. Böyle bir sonuçla karşılaşıldığı taktirde bu maskenini kullanımına son verilmelidir.

Kırışıklıkları Hafifleten Doğal Cilt Maskesi

Bal, muz ve süt karışımında elde edilen maske kırışıklıkların azalmasını ve gözeneklerin kapanmasını sağlayarak cildi sakinleştirir.

Maske Tarifi

1 orta boy muz, 1 yemek kaşığı süt ve yarım yemek kaşığı kadar bal iyice karıştırılır.

Hazırlanan bu karışım, yüze sürüldükten sonra yaklaşık 20 dk kadar beklenir ve ılık su ile yıkanır.

Haftada bir kez kullanımı uygundur.

Onarıcı Doğal Cilt Maskesi

Tahribatın yüksek olduğu ciltlerde uygulanabilecek olan bu maske cildin mat görünümünü azaltarak parlaklık verir. Bu sayede ciltte oluşan renk düzensizliğini toparlar.

Maske Tarifi

 Malzemeler

3 yemek kaşığı bal

1 adet limon suyu

15 gram gliserin

Uygulanışı

1 adet limonun suyu üzerine bal eklenerek karıştırılır. İyice raşımasının ardından 15 gram gliserin eklenir ve maske cilde sürülür. 15 dakika sonar yüz ılık su ile durulanır. Cildiniz hassas ise 7-8 dk önce cildinizi yıkamalısınız. En fazla haftada iki kez kullanılması tavsiye edilir.

Doğal C Vitamini Bakımı

Cildinize uygulayacağınız C Vitamini takviyesinden olan limon ve balın uygulanması cildinizi daha sağlıklı ve genç gösterecektir.

Uygulanışı

Limon ortadan bölünerek 1 yemek kaşığı bala batırılır ve cilde hafif dairesel hareketler ile uygulanır. En fazla 10 dk uygulandıktan sonra cilt ılık su ile temizlenir.

Cilt maskelerinin ardından cilt tipinize uygun nemlendiricilerle cildinizi nemlendirebilirsiniz.

Makalemizde yaygın olarak kullanılan ve temini kolay olan ürünlerden doğal cilt maskeleri nasıl yapılır, Nelere dikkat edilmelidir detaylı olarak inceledik. Doğal cilt maskeleri uygularken cildin hassasiyetinin olması cilt üzerinde beklenen etkinin sağlanmamasına neden olabilir. Böyle durumlarda maske kullanımını kesinlikle durdurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir