Diş ağrısına ne iyi gelir? Diş ağrısı nasıl geçer

Diş ağrısı ağrı eşiği düşük veya yüksek olan kişiler farketmeksiniz en yüksek ve dayanması güç ağrılardan biridir. Diş ağrısı günlük yaşantınızı ciddi derecede etkiler ve kısıtlayabilir. Ağrıya neden olan sebebin belirlenmesi için diş doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Diş doktoruna başvurmadan önceki süreçte ağrıyı hafifletmek veya geçip geçmeyeceğini görebilmek için bu yazımızdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Dişçi fobisi olan veya ağrının en yüksek derecede olmadığı durumlarda çoğu kişi diş doktoru tedavisi yerine farklı doğal yöntemler aramaktadır. Yazımızda bahsedeceğimiz yöntemlerin sadece geçici çözümler sağlayabileceğini ve cesaretinizi toplayıp diş doktoruna başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

Diş ağrısı için uygulanabilecek doğal yöntemler

Sarımsak
Sarımsağı ince şeritler halinde kestikten sonra iyice dövün. Ezilen sarımsağı 10 dakika kadar dinlendirin. Ezildikten sonra 10 dakika bekleyen sarımsakta “alisin” maddesi ortaya çıkacaktır, bize de lazım olan bu zaten. 10 dakika bekledikten sonra sarımsağı ağrıyan dişin üzerine bastırın. Sarımsağı sadece dişinize yetecek kadar alın ve diş etinizle fazla temas ettirmeyin, yakıcı özellik gösterebilir. Uygulamadan sonra ağzınızı ılık su ile yıkayabilir veya tuzlu su ile bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Karanfil yağı
Antibakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklere sahip olan karanfil yağı diş ağrısı üzerinde oldukça etkili sonuçlar verir. Diş sinirlerini uyuşturur ve ağrıyı kese. Birkaç parça karanfili ağrıyan dişin üzerine koyup diğer dişlerinizle parçalayabilirsiniz. Ağrınızın hafifleyebilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Nane
Karanfil gibi nane de anestezik özelliğe sahiptir. Naneyi çay poşetine koyun ve soğuması için buzdolabında bir süre bekletin. Soğuyan çay poşetini alıp ağrıyan dişinizin üzerine 20 dakika boyunca uygulayın.

Diş ağrısının enfeksiyon, çürük veya kırık gibi çeşitli sebepleri olabilir. En doğru tedavi yöntemine diş doktorunuz karar verecektir. Diş ağrısını dikkate almamak diş hastalığının ilerlemesine belki kurtarılabilme imkanı varken dişinizi kaybetmenize sebep olabilir. İlerleyen teknoloji sağlık alanında da kendini gösterdiği için artık birçok tedavi daha acısız ve hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir. Diş sağlığına dikkat etmemek enfeksiyona bağlı kalp rahatsızlıklarına bile sebep olabilmektedir. Sürekli tekrarlayan diş ağrılarınızın için mutlaka diş hekiminize başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir