Çağın Hastalığı DVT ( Derin Ven Trombozu ) ve Tedavi Seçenekleri

DVT (Derin Ven Trombozu) Hastalığını İnsanlar Yaşlılarda Olduğunu Düşünür Lakin Bu Algı Tamamı İle Yanlıştır.!

Bu Rahatsızlık Genel Olarak Pıhtılaşma Sorunu Olan Kişilerde ( Gen Mutasyonunda Faktör VIII Eksikliği, Faktor V Leiden Eksikliği,Heterezigot ve Homozigot ) Ortaya Çıkmaktadır.

Ama Son Araştırmalar Gösteriyor ki Uzun Süre Masa Başı İş Yapan ve Uzun Süreli Yolculuğa Çıkanlarda Genetik Bir Rahatsızlık Olmamasına Rağmen Pıhtı Oluşumu Gözlenmektedir.

Uzun Süreli Seyahete Çıkanlar veya Masa Başı İş Yapanlar En Az 30 Dakikada Bir Ayaklarını Kasıp Bırakmalılar Beya 1-1.5 Saatte Bir 15 Dakika Kadar Ayakta Dolaşarak Bu Sorunu Büyük Oranda Engelleyebilirler.

ŞİMDİ TEDAVİ SEÇENEKLERİNİ İNCELEYELİM

Derin Ven Trambozunda Genellikle Kullanılan İlaçlar Antikoagülan İlaçlardır , Clexan, Xarelto, Coumadin vb. Bu İlaçlar Pıhtı Oluşumundan Sonra İlk 15 Gün İçerisinde Teşhis Edilebilirse Gerçekten Ciddi Oranda Rahatlama Sağlamaktadır.

PEKİ NEDİR BU HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

l Ayaklarda Şişme ve Morarma

l Yüksek Miktarda Ağrı ve Basınç

l 10 Adım Dahi Atılsa Pıhtı Oluşan Ayakta Uyuşma

l Yüzeyel Damarların Belirginleşmesi

Gibi Belirtileri Mevcuttur Pıhtı Taşlaşma Eğilimine Girmeden Erken Teşhis Edilebilirse Büyük Oranda Kan Sulandırıcı Antikoagülan İlaçlar Desteği İle Birlikte Pıhtı Büyük Oranda Erimektedir Ama Kesin Çözüm Değildir.

Yani Pıhtı Bir Yere Kadar Eriyebilir ve Damarda Önemli Olan Total Tıkanmanın Önüne Geçilmesidir, Pıhtı Henüz Yeni Oluşumlu İse Bu Pıhtı Yerinden Kopabilir ve Akciğer,Beyin,Kalp Gibi Hayati Risk Olan Bölgelerde Tıkanma Yapabilir.

En Çok Pıhtı Atan Nokta Akciğerdir ve Buna (Pulmoner Emboli) Denir.

Tedavi Gören Hastalarda Pıhtı Taşlaşma Eğilimine Girmiş ve Sertleşmiş İse Pıhtının Kan Sulandırıcı İlaçlar İle Eritilmesi Mümkün Değildir. Kan Sulandırı İlaçların Kullanılmasının Bu Noktada ki Yararı Tıkalı Olan Bölümde Yeni Pıhtı Oluşumlarının Önüne Geçmek İçin Kan Sulandırıcı İlaçlara Ömür Boyu Devam Edilmektedir.

Taşlaşan Pıhtı Orada Kalmaya Devam Ettikçe Bir Sorun Daha Baş Gösteriyor Özellikle Henüz 20-35 Yaş Arası DVT Hastalığı Olan Genç Bireylerde Buna (Post Trombotik Sendrom) Diyoruz.

PEKİ NEDİR BU (POST TROMBOTİK SENDROM)

Post Trombotik Sendrom Pıhtının Taşlaşarak Uzun Süre Damarda Kalmasının Ardından Damar Kapakçığını Bozmasından Yola Çıkan Bir Rahatsızlıktır Bu Durumda ki Damar Kapağı İşlevsel Gücünü Kaybetmiştir ve Kanı Yukarı Yani Kalbe Doğru Gönderebilme Kabiliyetini Kaybetmiştir.

PEKİ BELİRTİLERİ NEDİR (POST TROMBOTİK SENDROM)’UN

l İyileşmesi Geciken Yaralar

l Ayakta Uyuşma

l Ayakta Kan Toplanması Sonucu Şişlik ve Ağrı

Ümitsizliğe Kapıldığınızı Duyar Gibiyim Şimdi Yeni Gelişen Tedavi Yöntemleri Gelin Beraber İnceleyelim..!

1.  Perkutan Aspirasyon Trombektomisi (Aspirex ® S Mechanical Thrombectomy System)

Nedir Bu Perkutan Aspirasyon Trombektomisi

Trombolitik (Kan sulandırıcı) ilaç alması mümkün olmayan hastalarda “Aspirasyon

Trombektomi” tedavisi önem kazanmaktadır. Kılavuz tel üzerinden yürüyen ve saniyede 4000 devirden hızlı bir şekilde dönen bir yay sisteminden oluşan bu ileri teknoloji kateter sayesinde damar içindeki pıhtı aktif ve hızlı bir şekilde temizlenmekte, hastalar kan sulandırıcı ilaç almadan tedavi olma şansını yakalamaktadırlar. Tedavinin diğer avantajları: 30-45 dk içinde hızlı bir şekilde sonlanması ve yoğun bakım ihtiyacı olmamasıdır. Özellikle Masif akciğer embolisi nedeniyle hayati tehlikesi bulunan, şoktaki hastalarda hızlı bir şekilde ana akciğer atardamarındaki pıhtıyı temizlemek ve hastayı hayata döndürmek mümkün olmaktadır. Bu tedavi yönteminde de trombolitik tedavide oldugu gibi hastalığın başlangıç süresi çok önemlidir. Erken dönemde (ilk 14 gün) yakalanan trombozlarda totale yakın bir tedavi şansı mümkün olmaktayken, ilerleyen haftalarda tedavinin başarı oranı pıhtının bekleyerek sertleşmesiyle parallel olarak düşmektedir.

Yani Yine Dediğimiz Gibi İlk 15 Gün Çok Önemli

Diyelim ki Pıhtı Taşlaştı Aspire Edilemiyor veya ERİTİLEMİYOR O Zaman Ne Yapacağım Dedinizi Dyar Gibiyim İşte En Son Teknoloji İle Yapılan Hybrid Ameliyat

l ​​Endoflebektomi + İliak Ven Stentleme

​Kronik derin ven trombozu, akut derin ven trombozunun uygun tedavi edilemesi nedeniyle yıllar içinde gelişen; bacakta ülser, kalıcı renk değişikliği ve ciltte kalınlaşmayla seyreden “post trombotik sendrom (PTS)” denilen bir tedavisi zor hastalıklardan biridir. Ülkemiz dahil tüm dünyada PTS hastaları uygun tedavi alamadan, sadece basit kan sulandırıcılar ve düzensiz varis çorabı kullanarak bir anlamda kaderleri ile başbaşa kalmaktadırlar. Şu an kullanılmakta olan standart kan sulandırıcı ilaçların (Warfarin, Aspirin vb.) trombolilitik (Pıhtı eritici) aktiviteleri olmadıgı için derin ven trombozu hastaları için yıllar içinde PTS’a yakalanmak kaçınılmaz olmaktadır. Bu tedavisi çok zor hastalık için modern tıptaki gelişmerle birlikte yeni bir umut ışığı doğmuştur. Ülkemizde yaşayan onbinlerce kronik derin ven trombozu hastasının geleceği için bu yeni geliştirilen hibrit ameliyat şekli yani “Endoflebektomi + venöz stentleme” yakın gelecekte seçilmiş hasta grubunda çok iyi sonuçlar vermektedir.

Günümüzde Kronik Derin ven trombozu için dünyada sadece birkaç merkezde uygulanabilen “Endoflebektomi + iliak ven stentleme” hibrid ameliyatı Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Acıbadem Altunizade Hastanelerinde Uygulanmaktadır Bu ameliyat Ankara’da Ücretsiz Acıbadem’de İse Ücretli Yapılmaktadır ve Seçilmiş hasta grubunda sonuçları çok başarılı olan, tüm dünyadaki en son geliştirilen hibrid ameliyatla tedavi seçeneğidir. Hastanın kasık bölgesinden girişim yapılarak cerrahi olarak damarın içindeki taşlaşmış pıhtı özel bazı makaslar ve cerrahi aletlerle titizlikle çıkartılır, damar yama ile genişletildikten sonra bacaktaki kesi kapatılır ve ardından hasta anjio salonuna alınarak karın içindeki tıkalı durumda bulunan iliak veni balon ve stent yardımı ile açılır.

Konulan stentin açık kalması için yapılan atardamar-toplar damar arası bağlantı (Arteriyo-Venöz Fistül) 3-6 ay arasında ikinci bir cerrahi işlem yada girişimsel bir yöntemle kapatılır. Bu tedavi ile kronik derin ven trombozuna yol açan tıkanıklık tamamen giderildiği için hastanın alt extremitesindeki venöz hipertansiyon azalır, tüm şikayetleri zaman içinde geriler. Bacak şişliği iner, kalıcı renk değişikliği geriler, sıklıkla ayak bileğinde gelişen yaralar hızla iyileşir. Bu hastalar hem stentlerinin açık kalması için hemde ikinci bir derin ven trombozu atağının önlenmesi için sıklıkla yaşam boyu kan sulandırıcı ilaç kullanırlar.

Evet Size DVT Gibi Bir Hastalığın Ne Olduğunu ve Nasıl Tedavi Edildiğini Anlattık Umarız ki Bu Sorunu Yaşayan Diğer İnsanlar Bilgi Sahibi Olarak Tedavilerini En uygun şekilde Alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir