Besin zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir

Besin zehirlenmesi sık görülen bir hastalıktır. Özellikle dışarıda yenilen bozuk gıdalar sebebiyle ortaya çıkar. Besin zehirlenmesinin tedavi edilebilmesi için nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Zehirlenmeye neden olan bakteri veya virüs neyse teşhis edilip ona göre tedavi uygulanır. Bazı besin zehirlenmeleri hafif bir şekilde ishal ve kusma bile yaşanmadan atlatılabilirken bazı zehirlenmeler ölümle bile sonuçlanabilmektedir. Gıda zehirlenmelerinden en çok etkilenen gruplar ise bebek, çocuk, yaşlı ve hamilelerdir.

Besin zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Kış aylarında da yaşanabileceği gibi yaz aylarında zehirlenmeler daha sık görülmektedir. Bunun sebebi dışarı uzun süre bekleyen, güneş ışığına maruz kalan besinlerin bakteri ve mikrop üreterek bozulmasıdır. Bozulan bu gıdalar tüketilince besin zehirlenmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Besin zehirlenmesinin en net belirtisi karın ağrısı ve kusmadır. Mideniz vücuda giren zehiri dışarı atmak için kusma eğilimi gösterir. Bu etkilerin yanında ishal oluşabilir, hasta günde 3 ve üzeri kez tuvalete çıkabilir ve dışkı su halinde, kanlı olabilir. Besin zehirlenmesi belirtileri zehirli gıda alındıktan 30 dakika ile 72 saat arasında ortaya çıkar. Aşağıda belirtileri daha net görülebilmeniz için maddeler halinde sıraladık. Bu belirtilerden sadece biri veya tamamı aynı anda yaşanabilir.

  • Karın ağrısı
  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • İshal
  • Yüksek ateş
  • Üşüme, titreme
  • İştahsızlık
  • Halsizlik, bitkinlik

Kusma hali 24 saat içinde geçmelidir, ishal ise 3-4 gün kadar daha sürebilir. Bu süreç içerisinde sıvı kaybı yaşandığı için vücudun kaybettiği suyu tekrar almak çok önemlidir. Sıvı kaybı sonucu organlarda hasar oluşabileceği için mutlaka durum ciddiye alınmalı ve uzman bir doktor ile süreç yönetilmelidir. Özellikle yaşlılar, hamileler, bebekler ve çocuklar zehirlenme şüphesi var ise hemen acil servise götürülmelidir.

Besin zehirlenmesi nasıl tedavi edilir

Düzenli su içilmelidir
Ağır vakalarda hastane yatış işlemi yapılır, serum ve ilaç desteği ile tedavi uygulanır. İshalin tedavisi su ilk sırada gelmektedir. Hasta yeterli suyu alamazsa iyileşemez. Limonata ve taze sıkılmış meyve suları da kullanılabilir, hasta kaybettiği vitamin ve mineralleri geri alacaktır fakat kesinlikle gazlı içecekler tüketilmemelidir.

Sebze tüketilmelidir
Haşlanmış sebzeler ishale ve bağırsak fonksiyonlarının normale dönmesinde büyük rol oynar. Özellikle haşlanmış patates çok faydalıdır. Sebzelerin yanında muz, elma, armut gibi lifli meyveler de tüketilebilir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi tavsiye edilmez.

Hafif beslenme ve çorbalar
Yağsız doğal çorbalar tüketilmeli ve sindirimi zorlaştıracak ağır yağlı yemekler yenmemelidir. Çorbaların içine pirinç katılabilir, pirinç lapası rahatsızlığa iyi gelmektedir.

Sizin de gıda zehirlenmesi ile ilgili paylaşmak istediğiniz bilgiler ve deneyimleriniz varsa bu yazı altındaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir