Bağışıklığınızı Güçlendirmenin Yolları

Virüslerle boğuştuğumuz ve vaktimizin çoğunu evimizde geçirdiğimiz şu dönemlerde vücudumuzu dinç tutmalı ve sağlıklı besinler tüketerek bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Bu yazımızda sizlere bağışıklığımızı güçlendirmenin yollarından bahsedeceğiz.

Sıvı alımlarınıza dikkat edin

Vücudumuzun tüm sistemlerinin stabil çalışması için günde 2 litre su için bol bol C vitamini içeren portakal suyu, nar suyu ve seyreltilmiş limon suyu içmeyi unutmayın.

Selenyum vazgeçilmeziniz olsun

Selenyum bağışıklığınız için çok önemli bir mineraldir selenyum, patojen mikroorganizmalar ile savaşarak, vücudunuzun direncinin artmasını sağlar. Selenyum eksikliği depresyona, halsizliğe ve güç kaybına yol açar.

Selenyum içeren besinler başlıca şunlardır; Sarımsak, soğan, deniz ürünleri, yumurta, tavuk, kırmızı et, susam.

Kalsiyum içeren besinler tüketin

Kalsiyum vücut için en önemli minerallerin başında gelir, kemik gelişimi, diş sağlığı, sinir dokularının işleyişi ve bağışıklık sisteminizi güçlendirme açısından oldukça önemlidir. Kalsiyum; süt ve süt ürünlerinde, yeşil sebzelerde, yumurtada, meyvelerde ve etlerde bulunur.

C Vitamini alımına özen gösterin

C vitamini önemli antioksidan görevini üstlenen vitamindir özellikle gribe karşı etkili olduğu bilinen bu vitamin vücut için büyük önem taşır. Bu özelliğinin yanı sıra kolajen yapımında ve diş eti sağlığında oldukça önemlidir. Çoğu ilacın içeriğinde bulunur özellikle de soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan ilaçların içeriğinde bulunur.

C vitamini en çok içeren besinler; Portakal, kuşburnu, maydanoz, roka, ıspanak, sivri biber, limon, mandalina ve greyfurttur.

Protein alımına özen gösterin

Vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri de proteindir. Proteinler vücutta hücre yapımından sorumlu olan, büyüme ve gelişmeye yardımcı, kas yapım ve onarımında başrol oynayan besin maddeleridir. Bağışıklığın güçlendirilmesinde hücre yenilenmesinin de etkili olduğunu düşündüğümüzde proteinler beslenmemizde çok önemli bir yere sahiptir. Proteinler en çok: Kırmızı et ürünleri

Balık, tavuk ve kuru baklagillerde bulunur.

Omega 3 alımınızı arttırın

Omega 3 vücut sistemlerinde önemli etkiye sahiptir bağışıklık sisteminde destekleyici ve düzenleyici görev üstlenir.

Vücudu dinç tutar zihni kuvvetlendirir ve özellikle çocukların nörolojik gelişimine büyük katkıda bulunur. Omega 3 özellikle deniz ürünlerinde, semizotunda, bademde, soya yağında, ıspanak ve

Soya fasulyesinde bol miktarda bulunur.

Probiyotik tüketiminizi en üst düzeye çıkarın

Sindirim ve bağışıklık sisteminizin düzenli çalışması için probiyotik içeriği yüksek besinler tüketin. Tarhana çorbası, turşu, elma sirkesi, yoğurt, boza, şalgam suyu ve kefir bol miktarda probiyotik içeren besinlerdir.

Uyku düzeninize dikkat edin

Uyku vücudun toparlanması, hücrelerin yenilenmesi, kas ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için gereklidir. Uyku düzeninize dikkat edin günde en az 8 en çok 10 saat uyumaya özen gösterin.

Son olarak spor Bağışıklığınızın güçlenmesi vücut sistemlerinin gelişimi ve sağlıklı bir yaşam için spor şarttır. Günde mutlaka 45 dakika kardiyo yapın. Vakit buldukça esneme hareketleri yapın imkanınız varsa spor salonunda haftada en az 3 gün düzenli olarak antreman programınızı uygulayın sağlıklı kalın.

“Bağışıklığınızı Güçlendirmenin Yolları” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir