Bacaklarda Batık Oluşumuna Son

Güzellik bir bütündür. Sadece ellerimize ve yüzümüze bakmak yetmez. Vücudumuzun büyük bir bölümünü kaplayan bacaklarımızdaki kusurlar güzelliğimize gölge düşürebilir. Bu kusurların başında da batıklar gelir. Çözüm yollarımız kesinlikle işinize yarayacak.

– Öncelikle batıklara iğne, tırnak vb. cisimlerle kesinlikle müdahale edip çıkarmaya çalışmayın. Bunların yarattığı deformasyon bacak lekelerinin en büyük sebebidir.

– Tüyleri temizleme işlemi öncesinde ılık bir duş alın. Bu işlem kan dolaşımınızı hızlandırdığı için hem yaşayacağınız acı hissini hem de batık oluşumu azaltır.

– Bacaklarınızı alırken bacaklar gövdeden daha yukarıda olsun. Yine kan dolaşımını sağlayan bu işlem batıklar açısından faydalıdır.

Batıklardan kurtulmanızı sağlayacak ekonomik, pratik ve kesinlikle işe yarayan bir yöntem : Ponza taşı ya da halk dilindeki tabiriyle topuk taşı.

Haftada 2-3 kere kuru bacağa ponza taşıyla, dairesel hareketlerle ve taşı hafifçe bastırarak masaj yapın. Ponza taşı hafif ve gözenekleri biraz iri olsun. Her bacağa birkaç dakika uyguladıktan sonra bacaklarınızı ılık suyla yıkayıp, bolca nemlendirici sürün. İlk işlemden sonra bile farkı kesinlikle göreceksiniz.

Taşı 2-3 ayda bir yenisiyle değiştirin. Çünkü yaptığınız bu peeling işlemi ile ölü deriler taşın gözeneklerine dolar.

 Taşı uygulamayı tüy alma işleminin hemen öncesinde ya da hemen sonrasında yapmayın. Çünkü ağda ve peeling işleminin üst üste yapılması ciltte tahrişe sebep olabilir.

Bizzat uyguladığım ponza taşı yöntemiyle batıklardan kısa sürede kurtulup, yumuşacık ve pürüzsüz bacaklara sahip olacaksınız.

– Duştayken batıklarınız için yapabileceğiniz bir uygulama ise kese yöntemidir. Keseyi ıslatıp, sabun sürün ve bununla bacaklarınıza hafifçe bastırarak dairesel olarak gezdirin.

 Not: Kese yerine bulaşık süngeri de kullanabilirsiniz. Bulaşık süngerini ıslatıp, köpürtün ve yeşil kısmıyla hafifçe bastırarak ıslak bacağa dairesel hareketlerle masaj yapın.

– Batıklar için ihmal edilmeden yapılması gereken en önemli şey bacağı nemlendirmektir. Her banyo sonrası bacaklarınızı mutlaka bolca nemlendirin.

Batıkların sebep olduğu bacak lekeleriniz için haftada 1 kez şu maskeyi uygulayabilirsiniz;

l 2 yemek kaşığı yoğurt

l 1 tatlı kaşığı karbonat

l 3 damla limon suyu

Bunları karıştırın ve bacaklarınıza masaj yaparak yedirin. 15 dakika sonra ılık suyla durulayın sonra bacaklarınızı bolca nemlendirin.

Bu işlemler sayesinde güzellik salonlarına para dökmeden batıklardan kurtulacak ve tekrar pürüzsüz ve çekici bacaklara sahip olabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir