Ağız yarası nedenleri ve doğal tedavi yöntemleri

Ağız içinde dönem dönem yaralar çıkabilmekte ve hasta olan kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Ağız yarası; virüsler, bakteriler, yiyecek ve içecekler, diş ve diş eti problemleri, vitamin eksikliği gibi birçok sebeple ortaya çıkabilmektedir. Uzun süre geçmeyen ve ağrılı ağız yarası problemlerinizde teşhis ve tedavi için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Hafif ağız yarası sorunlarınız ve başlangıç için uygulayabileceğiniz doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu yazımızda sizin için bu yöntemleri bir araya topladık.

Ağız yarası nedenleri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağız yarasına sebep olabilecek birden fazla neden bulunmaktadır. Sık aralıklarla çıkan ağız yaraları genellikle virüs kaynaklı olmaktadır. Yaraya sebep olan virüsler genelde tehlikesizdir. B12 ve diğer vitaminlerin eksikliği de ağız yaralarına sebep olabilir. Yiyecek ve içeceklerden geçen bakteriler bir diğer ağız yarası sebebidir. Bunlar dışında diş ve diş eti problemleri ağız mukozasını etkileyerek rahatsızlığa sebep olabilir.

Ağız kanseri durumunda ise yaralar iyileşme sürecine girmez ve uzun süre kalır. 2 haftayı aşkın süredir ağızda bulunan yaralar kanser tehlikesi arz etmektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktora gidilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır. Genel olarak ağız yaraları kısa sürede iyileşir ve geçer, ağız kanseri nadir rastlanan bir hastalıktır.

Ağız yarası ilaçları

Ağız yaraları için eczanelerde çeşitli ilaçlar bulmanız mümkündür. Bakteri ve virüslere karşı savaşan bu ilaçlar dışında doğal yollara da başvurabilirsiniz. Aşağıda evde hazırlayabileceğiniz bazı doğal çözümler hakkında bilgiler verdik.

Ağız yarası için tuz
Doğal kaya tuzunu yaranın olduğu yere bastırabilirsiniz. Tuzu direk uygulamak yerine tuzlu su hazırlayarak gargara da yapabilirsiniz.

Ağız yarası için sirke
Sirke antiseptik özelliğine sahiptir ve bakterileri öldürerek iyileşme sürecini hızlandırabilir. Sirke suyunu gargara yaparak kullanabilirsiniz. Gargara yaparken sirke suyunu yutmamaya özen göstermelisiniz.

Ağız yarası için kekik
Kekik antibiyotik özelliğine sahiptir. Kekiği çay şeklinde demleyerek günde 3 defaya kadar içebilirsiniz. Bir fincan sıcak su içerisine bir tatlı kaşığı kekik koyarak 15 dakika demleyip tüketebilirsiniz.

Ağız yarası için karanfil yağı
Karanfil yağı antiseptik özellik gösterir ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olur. Karanfil aynı zaman ağrı kesici özellik gösterdiği için yaralarda ağrı varsa onu da keser. Yarım çay bardağı su içerisine 10 damla kadar karanfil yağı damlatarak gargara yapabilirsiniz. Boğazınıza kaçmamasına özen gösterin. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Uzun süre geçmeyen ve iyileşme göstermeyen yaralar için doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız. Sizin de konu hakkında yorumlarınız var ise aşağıdaki yorum bölümünden bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir