Mutsuz Evliliklerin Belirtileri Nelerdir?


Mutsuz evlilik çevreye ve ailelere karşı mutluluk tablosu çizilse de eşler arasındaki asıl ve yalın durumun mutsuz olduğu bir gerçeğin tanımlamasıdır. Duygusal açıdan derin uçurumların olduğu veya çeşitli nedenler ile birbirinden uzaklaşan çiftlerin mutsuz evliliklerini sürdürebilme çabaları veya evliliklerinin aslında bittiğinden habersiz olan eşlerin farklı tutumları da söz konusudur. Mutsuz evliliğin belirtileri ise başlıca şöyledir;

Eleştirme veya Yargılama

Mutsuz evlilik yaşayan çiftlerin en önemli sorunu birbirini eleştirme ve yargılamadır. Birbirine karşı kesin ve ön yargılı olan çiftlerin ilişkilerinde uzaklaşmaya neden olan eleştirme tutumu ile sürekli karşıdakini veya birbirini suçlama oldukça yanlıştır. Hatayı kendisinde kabul etmeyerek karşıdaki partnerini suçlayan ve eleştiren ilişkilerde zamanla bağ zarar görerek ilişkinin bitmesi de söz konusudur.

İletişimsizlik

Mutsuz evliliklerde çiftler kesinlikle bir iletişim kuramazlar. Birbirlerinin sözlerini anlama çabası içinde olmayarak duygusuz bir ilişki içindedirler. Karşılıklı olarak konuşarak birbirini anlama ve dinleme nezaketinde bulunmayan çiftler mutsuz evlilik konusunda ciddi tehlikeler ile karşı karşıyadır. Birbirinin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini konuşarak paylaşan çiftler daha mutlu olurken evliliklerinde yaşanan sorunları da bu şekilde aşabilmeyi de başarmaktadırlar.

Başka İnsanlar İle Fazla Yakınlık Kurma

Mutsuz evlilik belirtilerinden biri eşlerin diğer insanlarla fazla samimiyet kurma konusunda sergilediği davranışlardır. Erkek ya da kadın farketmeksizin diğer kişilerle çok samimi olup aniden yakınlaşmaya başlıyorsa bu durum diğer eşin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Diğer kişiler ile gereksiz veya ani yakınlık kurma durumu eşlerden diğerini huzursuz ederken endişe duymasına neden olmaktadır. Öfkelenen ve bu nedenle tartışan çiftler ayrılamaya kadar giden ciddi sonuçlar ile karşılaşabilmektedir.

Cinsel Hayattaki Sorunlar

Mutsuz evlilik konusunun en fazla yansıdığı alan cinsel yaşamdır. Cinsel hayatında birbirinden uzaklaşan çiftler günler, haftalar hatta aylarca birbirinden uzak kalarak duygusal anlamda da sınırları koymaktadır. Bu konuda mutsuz evlilik nedenlerinden biri olan cinsel yaşamdaki sorunlar ele alınabilirken mutsuz giden bir ilişkinin cinsel yaşama yansıması da söz konusudur. Zaman zaman çiftlerden birinin çok istekli olmasına rağmen diğerinin hasta veya yorgun olması, eşler arasındaki cinsel yaşamdaki isteklerin karşılanamaması sorunu veya cinsel açıdan farklı sorunlar çiftler arasında uzaklaşmaya ve evlilikte mutsuzluğa giden bir çizgide ilerlemeye neden olmaktadır. Bu konuda yaşanan sorunlar eşlerin birbirini aldatmasına kadar varan davranışları da tetiklemektedir.

Ev İşlerinde Yardımlaşmama

Gündelik hayatın müşterek olduğu konusunda bir yargıda bulunmayan ve bu anlayışı sürdüremeyen çiftler mutsuz evlilik konusunu beslemektedir. Ev işlerinde eşine yardımcı olmayan bir erkeğin bu ilişkide bencil olması da beklenmektedir. Örneğin; eşi yemek yaparken erkeğin de salatayı hazırlaması veya sofrayı kurması hem kolay hem de eşinin gönlünü fetheden türden bir jesttir. Ya da eşinin hamile veya lohusa olduğu dönemde ya da hasta olduğu dönemde ona bir çorba hazırlayan veya evin temizlenmesinde yardımcı olan erkeğin değeri eşinin gözünde çok daha farklı bir yerde olurken mutsuz evlilik kavramından bahsetmek uzaklaşacaktır. Birbirine her şekilde her zaman yardımcı olmaya çalışan eşler daima daha mutlu ve daha huzurlu bir evliliğin temellerini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir